Taliban yönetimiyle el sıkıştılar… Çin: “Afganistan’ın uluslararası toplumdan dışlanmaması gerektiğine inanıyoruz”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Vang, Taliban yönetiminin Pekin Büyükelçisi olarak atadığı Bilal Kerimi’nin güven mektubuna ilişkin soruya ülkesinin Afganistan’a ilişkin politikasının “tutarlı ve açık” olduğunu belirtti.

Afganistan ile çeşitli alanlarda diplomatik bağları sürdürdüklerine işaret eden Vang, “Afgan geçici hükümetince gönderilen yeni büyükelçiyi Çin’in kabul etmesi ve (büyükelçinin) güven mektubunu Çin liderine sunması, Çin için normal diplomatik angajmandır.” ifadesini kullandı.

Öte yandan Vang, uluslararası topluma Afganistan geçici hükümetiyle “ilişkileri geliştirme” çağrısı yaptı.

Taliban hükümetini tanıyıp tanımadıklarına ilişkin soruya ise Vang, “Çin’in, Afganistan’ın uluslararası toplumdan dışlanmaması gerektiğine inandığını söylemek isterim.” yanıtını verdi.

Afganistan’ın uluslararası toplumun beklentilerine ilişkin yanıtlarını artırmasını, açık ve kapsamlı politik yapı inşa etmesini “umduklarını” ifade eden Sözcü Vang, “Tarafların endişelerinin etkili ele alınması halinde Afganistan hükümetinin diplomatik olarak tanınmasının kolaylaşacağını düşünüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

KARŞILIKLI GÜVEN MEKTUBU SUNULDU

Çin büyükelçisi, Taliban yönetimine güven mektubunu sunan ilk büyükelçi olmuştu. Eylül 2023’te Afganistan’ın başkenti Kabil’de düzenlenen bir törenle Çin’in yeni Kabil Büyükelçisi Cao Şing güven mektubunu Afganistan geçici hükümetinin Başbakanı Molla Muhammed Hasan Ahund’a sunarak görevine başlamıştı.

Taliban yönetiminin Pekin Büyükelçisi olarak atadığı Bilal Kerimi olarak bilinen Mevlevi Esadullah ise dün Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’e güven mektubunu sunmuştu.

Afganistan geçici hükümetinin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdulkahhar Belhi, Çin Devlet Başkanı Şi’nin, Kerimi’nin güven mektubunu kabul ettiğini aktarmıştı.

Afganistan geçici hükümetinin Sözcüsü Zabihullah Mücahid’in yardımcılığı görevini yürüten Kerimi’nin, 1 Aralık 2023’te Pekin Büyükelçisi olarak atandığı açıklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx