Prof. Dr. Daron Acemoğlu: AKP’de ekonomiyi düzeltecek uzmanlık yok

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MİT) öğretim üyesi, ekonomist  Prof. Dr. Daron Acemoğlu, “Hükümet daha konvansiyonel politikalar benimsediğine dair güçlü sinyaller vermedikçe böyle bir akış olası görünmüyor. Gelgelelim AKP ve bürokrasi içindeki müttefikleri bu zor günlerde ekonomiyi doğru yönlendirecek uzmanlıktan yoksun” dedi. 

Gazete Oksijen’de “Erdoğan neden kazanıyor?” başlıklı yazısı yayımlanan Daron Acemoğlu, seçimlere dair değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan iktidarının sonuna gelindiği yönünde beklentilerin oluştuğunu belirten Acemoğlu, ancak anketlerin ve ilk tura ilişkin öngörülerin yanlış çıktığını ifade etti. Acemoğlu, “Türkiye’de seçmenin ne kadar milliyetçi hale geldiğini anlamadan sonuçları yorumlamak imkansız” diye kaydetti.

Acemoğlu, “Dolayısıyla Erdoğan’ın hırçın milliyetçiliği Kılıçdaroğlu’nun ılımlılı ve yolsuzluk karşıtı kampanyasına kıyasla seçmende daha fazla karşılık buldu. Kılıçdaroğlu’nun Sünni ağırlıklı ülkede Alevi azınlıktan olması, Kürt parti ve seçmenlerin örtük desteğini alması da etkiliydi” değerlendirmesini yaptı.

“Nakit dağıtması, kamuda istihdamı artırması ve depremzedelere yeni konut vaatleri  etkili oldu”

Türkiye’de birçok seçmen yolsuzlukların astronomik seviyelere çıktığını ve ekonomi yönetimindeki beceriksizliğin ülkeyi üç haneli enflasyona ve ciddi sıkıntıya sürüklediğini bilmesine rağmen Erdoğan’ı desteklediğini yazan Acemoğlu, şunları belirtti:

“AKP’de ekonomiyi düzeltecek uzmanlık yok”

Ekonomiye ilişkin yorumlarını sürdüren Daron Acemoğlu, Ülkeye muazzam kaynak akışı olmadan ekonominin nasıl normale döneceğini kestirmek zor. Hükümet daha konvansiyonel politikalar benimsediğine dair güçlü sinyaller vermedikçe böyle bir akış olası görünmüyor. Gelgelelim AKP ve bürokrasi içindeki müttefikleri bu zor günlerde ekonomiyi doğru yönlendirecek uzmanlıktan yoksun. Partinin muhafazakarlığına sıcak bakan ve işbirliği yapmak isteyen birçok iktisatçı ve bürokrat her söylenene evet diyecek kişiler uğruna Erdoğan’ın çevresinden uzaklaştırıldı” ifadelerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir