İsrail ordusu Gazze’ye girecek mi? CNN TÜRK canlı yayınında dikkat çeken analiz

CNN TÜRK canlı yayınına konuk olan Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Özay Şendir, İsrail ordusunun kente gireceğini ve üst düzey komutanların planlama için helikopterle Gazze sınırında inceleme yaptığını açıkladı. Şehrin altındaki tünellerden İsrail’in istihbarat alamadığına dikkat çeken Şendir, “Hamas’ın tünelde çekip dağıttığı o propaganda videosu buzdağının görünen yüzü değil, buzdağının tepesindeki damlacık. İsrail ordusunu Gazze’de çok zor zamanlar bekliyor” dedi.

Özay Şendir’in açıklamaları şöyle:

“HAVADAN İNCELEME YAPIP PLANLAMA YAPIYORLAR”

İsrail ordusu kente girecek. Dün akşam saatlerinde İsrail Hava Kuvvetlerinin bir açıklamasını yakaladık. O açıklamada, İsrail Kara Kuvvetleri’nin üst düzey komutanları dün helikopterle Gazze sınırını havadan dolaştılar” diyordu. Bu şu anlama geliyor; Çok uzun zamandır İsrail Gazze’ye girmemişti. Nereden gireceği, nasıl ilerleyeceği, ne yapacağı… Havadan aslında tam da bu planlamanın çalışması için girdiler. İsrail ordusunu Gazze’de çok zor zamanlar bekliyor.

“İSRAİL İSTİHBARATININ EN ÇOK YAKALAMAYA ÇALIŞTIĞI YER TÜNELLER”

Ben 2008 harekatında oradaydım. O zamanlar Hamas’ın elinde bu kadar kuvvetli silah yoktu. Sadece Kalashnikov silahlar vardı. Şimdi öyle değil. Dron saldırıları yapabiliyor. Yer altı tünellerinde de sadece Gazze’nin altını düşünmeyin. Mısır’a gider, Mısır sınırının altından da geçer. Tünellerin 500 kilometreyi bulduğu söyleniyor. Tüneller 18 ila 30 metre derinlikte, giriş yerleri hiç belli değil. İsrail istihbaratının en çok yakalamaya çalıştığı yer zaten tüneller. O Hamas’ın dağıttığı bir propaganda videosu buzdağının görünen yüzü değil, buzdağının tepesindeki damlacık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx