Hatayspor – Galatasaray maçı sonrası eski hakem sert çıktı! ‘VAR neden müdahale etmiyor?’

Süper Lig’in 12’nci haftasında Hatayspor, Galatasaray ile karşı karşıya geldi. Kritik müsabakada Bahattin Şimşek düdük çaldı. Bahattin Şimşek’in yardımcılıklarını Çağlar Uyarcan ile Kemal Çetin üstlendi. VAR’da Emre Malok, AVAR’da ise Hüseyin Göçek görev aldı.

Hatayspor – Galatasaray maçının tartışmalı kararlarını beIN Sports’un hakem programında eski hakemler değerlendirdi. Yayıncı kuruluş ekranlarında yayına gelen beIN Trio’da Deniz Çoban, Bülent Yıldırım ve Bahattin Duran çarpıcı yorumlarda bulundu.

İşte zorlu karşılaşmanın tartışmalı pozisyonları hakkında yapılan yorumlar…

“13. dakikada Hatayspor’un Rivas ile bulduğu golde hakem kararı doğru mu?”

Bahattin Duran: 3 numaralı oyuncu Davinson Sanchez’in hemen yakınında ama top için mücadeleye girmiyor. Davinson Sanchez çıktı rahatça topa vurdu. Kontrollü şekilde bilerek oynadı. Yardımcı hakemin bu pozisyonda sadece bayrağını doğru zamanda kaldırdı. Bu pozisyonda ofsayt yok.

Bülent Yıldırım: Son pasta ofsayt zaten yok. Rakiple top için mücadeleye girebilecek tek oyuncu 3 numara. 1 ve 2 numara olayın içinde hiç yok. Yardımcı hakem ya oyuncuyu karıştırdı ya da kafası karıştı. 3 numaralı oyuncunun ofsayt olduğunu düşündü herhalde. VAR son aşamada ofsayt olmadığını tek çizgiyle gösterdi. Rakibin çok gerisindeydi. Ofsayt çizgisini 3 numaradan çizdi. Yardımcı hakem bu oyuncunun ofsayt olduğunu düşündü çünkü. Dışarıdan bakanlar 1 ve 2’den niye çekilmedi diyor ama işin içinde onlar hiç yok. Bizi ilgilendiren sadece 3 numara.

Deniz Çoban: Ofsayt yok. Kesinlikle ofsayt söz konusu değil.

“81. dakikada Barış Alper Yılmaz’ın ceza sahası içerisinde yerde kaldığı pozisyonda hakemin devam kararı doğru muydu?”

Deniz Çoban: Elin yüze teması var mı, var. Hataysporlu oyuncu düşerken ayağı kayıyor, dengesi bozuluyor. Barış Alper’in topa doğru hamlesiyle birlikte yüz elle birleşiyor. Bu normal bir mücadele sırasında yaşanan bir kaza. Ötesinde olsa bile çok ufak bir kontak var. Bu iki oyuncunun mücadelesi sırasında istemsiz gerçekleşiyor. Devam kararı doğru.

Bülent Yıldırım: İki oyuncu da topa bakıyor, yükselmek için pozisyon alıyor. Her iki oyuncunun da elleri kolları normal. Devam kararı doğru.

Bahattin Duran: Eğer Rivas, pozisyon almak için bile olsa ellerini açıp yüzüne vurma gibi bir temasta bulunsa farklı şeyler konuşurduk. Hataysporlu oyuncun odak noktası tamamen top, yere iki ayakla aynı anda basınca ayağı kayıyor ve gayrıihtiyari bir temas var. Futbolda temas olacak. Penaltıyı gerektirecek bir ihlal değil.

“90+6’ncı dakikada Mauro Icardi’nin penaltı beklediği pozisyonda devam kararı doğru mu?”

Bülent Yıldırım: Bu net bir televizyon penaltısı. Kestirmeden söyleyeyim. Niye? Karambolde bir basma değil. Kimin ayağının nereye geleceği, karambolde kazara basma temas değil. Oyuncu rakibinin nerede olduğunu bilmesine rağmen o riski alıp topa doğru yükseliyormuş gibi yapıp ayağını açıyor. Dikkatsiz hamle yapıyor. Buna benzer pozisyonlarda çok penaltı verildi, goller iptal edildi. Yer almaya çalışırken ayağını fazla açıyor. Rakibinin ayağına basıp yükselmesini engelliyor. Sarı kart değil ama bu pozisyon penaltı.

Deniz Çoban: Geçen sezon Antalyaspor maçında Icardi, rakibinin ayağına bastığı için atak fazında, Galatasaray’ın golü iptal edildi. Hataysporlu oyuncu, ayağını doğaldan daha fazla açıyor. Icardi topa yükselecek. Etki, yüzde 100 var. Sıçrayamıyor. Tartışmasız penaltı. Karambol yok. Ayağını bilerek açıyor Hataysporlu. Açık bir ihlal. Göstermesi, izahı, kanıtı da kolay olur.

Bahattin Duran: En önemli konu şu, Hataysporlu oyuncu ayağını açıyor, risk alıyor, dikkatsiz davranıyor. Açtığı ayak, Icardi’nin ayağına basıyor. Açık bir ihlal. Ayağa basma ve net penaltı. VAR tarafını düşünüyorum. Bu top Icardi’ye geleceği sırada, Icardi ne kadar yükselirse yükselsin vuramayacak gibi duruyor. VAR niye müdahale etmedi diye düşünüyorum? Bence net bir penaltı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx