DOGE, FET, ETH, XRP ve BTC: Şimdi Bunlara Hazır Olun!

Birçok kripto para birimi için önemli gelişmeler ve teknik analizler önem taşıyor. Bu yazımızda DOGE, FET, ETH, XRP ve Bitcoin için analistlerin beklentilerinden bahsedeceğiz. İşte detaylar…

DOGE ve bu dört coin için neler beklenmekte?

Bitcoin henüz “elini” göstermedi

Bitcoin (BTC) fiyatı, Binance’e yönelik düzenleyici saldırıyı takip eden neredeyse yüzde 10’luk kayıptan sonra toparladı. Çoğu toparlanma yeni bir ivmeye işaret etse de, analist Lockridge Okoth, BTC için durumun farklı olduğunu söylüyor. Zira en büyük kripto para, 50 günlük SMA’nın 27.618 dolarlık eteğinin altında kalıyor.  Özellikle, bu engel 7 Mayıs’tan bu yana hakimiyetini sürdürüyor. Boğalar 50-SMA’yı desteğe çevirmediği sürece, bu seviyeden gelen satış baskısı Bitcoin fiyatını etkiliyor. Ayrıca analiste göre, alıcıların dördüncü kez yeniden toparlandığı 25.659 dolarlık yerel çok haftalık desteği yeniden test etmek için geri püskürtebilir.

Ayrıca, Bitcoin fiyatının grafikte kırmızı bantla gösterilen arz bölgesinin üzerine çıkması için çok daha fazla ivmeye ihtiyacı olur. Bu bölgeden gelen satış baskısının her yükseliş girişimini geçersiz kılması beklenmekte. Göreceli Güç Endeksi’nin (RSI) düşen bir ivme göstermek için aşağıya yöneldiği düşünülmekte. Bu nedenle, BTC sahipleri ve traderların daha uzun süre beklemesi gerekebiliyor.  Bununla birlikte, ayıları alt eden boğalar, Bitcoin fiyatını satıcıların hakim olduğu bölgenin ötesine fırlatarak likiditeyi onun üzerine çekecektir.

Ethereum için herhangi bir yön eğilimi yok

Ethereum (ETH) fiyatı, artan volatilite ile haftalarca süren konsolidasyonun ardından simetrik bir üçgeni doldurdu. Ancak, analiste göre, beklentilerin aksine, altcoin, teknik formasyondan kaçtıktan sonra hala yön eğiliminden yoksun. Ethereum fiyatının 50-SMA’nın üzerine çıkarak 1.857 dolara ulaşması halinde ETH için bir kırılma gerçekleşebiliyor. Bu da kuzeye atılan ilk adımı işaret eder. Bununla birlikte, 2.128 dolarlık direnç seviyesinin üzerinde bir günlük mum çubuğu kapanışı yalnızca yükseliş görünümünü doğrulayacaktır.

Bununla birlikte, RSI’ın 49’da gösterdiği ve güneye doğru ilerleyen daha fazla momentum ihtiyacı göz önüne alındığında, bu kısa vadede pek olası değildir. Teyit 1.949 dolar seviyesinin üzerinde aranmalıdır. Tersine, Ethereum fiyatının 100 günlük SMA’nın altına düşmesi, bu tedarikçi seviyesinden gelen alım baskısı ETH için iyiye işaret etmeye devam ediyor. Bu da, kısa vadede ETH boğaları için kıyamet anlamına gelebiliyor.

Ripple fiyatı, sıkışık bir yolla karşı karşıya

Ripple (XRP) fiyatı, 4 Haziran’da kaydedilen 0,547 dolarlık gün içi en yüksek seviyesinden yaklaşık yüzde 10 düşerek yukarıya doğru dürtüsel hareketini terk etti. Düzeltme, ETH’nin 0,542 dolar seviyesindeki yükselişini sınırlamak için satış baskısı bulmaya devam etmesiyle gerçekleşti. Analiste göre özellikle bu bölge XRP’nin yukarı yönlü hareketini aylarca sınırladı. Ardından gelen düzeltme tokenın piyasa değerini çift haneli yüzdelerle aşağı çekti.

Bu bölgenin desteğe dönüşmemesi, talep bölgesi tarafından desteklenen bir toparlanma rallisini başlatmadan önce Ripple fiyatının talep bölgesine doğru düştüğünü görebilir. Bununla birlikte, Göreceli Güç Endeksi, XRP’nin piyasa değerinde düşüş görecek azalan bir momentuma işaret ediyor.   Öte yandan, alıcı momentumundaki bir akış, Ripple fiyatının 0,542 dolarlık bir barikatın üzerine çıkmasını sağlar. Ardından daha fazla kazanç için yolu açar.

DOGE fiyatı 2023’ün en düşük seviyelerinde: Sırada ne var?

Bu sırada Dogecoin (DOGE) fiyatı bir ay öncesine göre yüzde 10 düştü. Dogecoin (DOGE) fiyatı, çoğu coin gibi, yatırımcıların Binance ve Coinbase’e karşı açılan SEC davasına tepki göstermesiyle Pazartesi günü düşüş trendine girdi. Ancak dün, uzun vadeli yatırımcıların daha fazla kayıp kaydetme konusunda isteksiz hale gelmesiyle DOGE yüzde 2’lik hafif bir toparlanma kaydetti. Aşağıdaki IntoTheBlock grafiği, DOGE’yi elinde tutan “elmas el” adreslerinin sayısının geçtiğimiz ay boyunca nasıl önemli ölçüde arttığını göstermektedir.

2 Mayıs ve 7 Haziran tarihleri arasında Dogecoin uzun vadeli sahiplerinin sayısı 50.000 adres arttı. Bu arada, kısa vadeli trader adresleri 224.000 adres azaldı. Yukarıda sunulan veriler, DOGE fiyatının bu hafta 0,065 doların altına düştüğünü gören son satışların büyük ölçüde pozisyonlarından çıkan kısa vadeli traderlardan kaynaklandığını gösteriyor. Uzun vadeli yatırımcılar sağlam durmaya devam ederse, DOGE muhtemelen 0,060 dolar destek seviyesini savunacak. Yükseliş görünümünün bir başka teyidi olarak, borsaların emir defterleri yatırımcıların 0,060 dolar civarındaki düşüşü değerlendirmek istediklerini gösteriyor.

Talep borsalarda mevcut arzı aştığında, rekabet artar ve sonuçta fiyatın yükselmesine neden olur. Halihazırda 55 milyon DOGE’luk bir arz açığı söz konusu. Bu da alıcıların rekabete başlamasıyla fiyatın erken toparlanacağı anlamına geliyor. Sonuç olarak, uzun vadeli sahiplerin arz sıkıntısı ve güveni, erken Dogecoin toparlanmasını tetikleyebilecek iki faktör. DOGE fiyatı tekrar 0,065 doların altına düşerse ayılar bu iyimser anlatıyı boşa çıkarabilir. Ancak yatırımcılar, fiyat %5 düşüşle 0,064 dolara gerilediğinde 33,2 milyon DOGE almak üzere sipariş verdi. Analistlere göre satın alma duvarı muhtemelen fiyatın daha fazla düşmesini engelleyecektir.  Bu direnç seviyesi tutmazsa, DOGE muhtemelen 2023’te 0,060 dolarlık yeni bir dip seviyeye düşecektir.

FET için boğalar üstün gelecek mi?

Fetch.ai (FET) fiyatının 24 saatin en düşük seviyesi olan 0,234 dolara düştüğü düşüş başlangıcına rağmen, boğalar piyasa hakimiyetini geri aldı. Fiyatı gün içi en yüksek seviyesi olan 0,2513 dolara çıkardı. Boğaların piyasa kontrolünü geri alma girişimleri takdire şayandı. Ancak 0,2513 $dolar civarındaki direnç üstesinden gelemeyecekleri kadar fazlaydı. Analistlere göre negatif momentum gün içi en düşük seviyesi olan 0,234 doları aşarsa, FET 0,221 dolar civarında destek bulacaktır. Ancak, boğalar fiyatı 0,2513 dolar direnç seviyesinin üzerine çıkarabilirse, sonraki direnç 0,2667 dolar olacaktır.

Chaikin Para Akışı negatif bölgeye girdiğinde, satış baskısının arttığını ve fiyatın düşeceğini gösterir. Sonuç olarak, FET 4 saatlik fiyat grafiğindeki -0,04 Chaikin Para Akışı değeri, sermaye çıkışlarının artık girişlerden daha ağır bastığını gösteriyor. RSI 33,53 değeriyle sinyal çizgisinin altında seyrederek olumsuz havaya katkıda bulunmakta. Ayrıca yatırımcılar yükselişin gücünü ölçmek için Elder Force Endeksini kullanırlar. Yükselen hisse senedi sayısı ile düşen hisse senedi sayısını karşılaştırırlar.

Elder Force Endeksi yükseldiğinde, hisse senetleri yüksek talep görür. Alıcılar piyasaya hakim olur. Sonuç olarak, FET/USD fiyat grafiğindeki Elder Force Endeksinin -1,149 değeriyle negatif bölgede olması kritik. Zira analistlere göre, piyasanın düşüş baskısı altında olduğunu gösterir. Bununla birlikte, artmakta olduğu için, negatif baskı azalabilir ve sonunda yerini pozitif momentuma bırakabilir. Sonuç olarak, analistlere göre, aksiliklere rağmen Fetch.ai (FET), düşüş eğiliminden pozitif momentuma geçişe işaret ediyor. Bu göstergelerle potansiyel bir piyasa dönüşü için hazır olmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir