CANLI GELİŞMELER Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum… Netanyahu’dan bir ilk! İsrail’in ‘savaş sonrası’ Gazze planı ortaya çıktı

İsrail – Hamas savaşında yaşanan son dakika gelişmeleri…

08:24

Pentagon: Austin, Gallant’a İsrail’in Refah’taki sivilleri korumak için güvenilir bir plana ihtiyacı olduğunu söyledi

 

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, İsrailli mevkidaşı Yoav Gallant’a, İsrail’in “herhangi bir askeri operasyona başlamadan önce Refah’ta barınan bir milyondan fazla insanın güvenliğini ve desteğini sağlayacak güvenilir bir plana” ihtiyacı olduğunu söyledi. Pentagon açıklamasında, Perşembe günü yapılan bir telefon görüşmesinde Austin’in ayrıca “yağma ve şiddet Gazze’deki insani yardım konvoylarına erişimi engellediği için insani gruplarla çatışmayı çözme sürecini iyileştirme ve Filistinli sivillere daha fazla yardım ulaşmasını sağlama ihtiyacını” da gündeme getirdiği belirtildi.

07:22

Netanyahu, Gazze’nin savaş sonrası yönetimine ilişkin planını Güvenlik Kabinesine sundu

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, savaş sonrası Gazze’nin yönetimine ilişkin planını güvenlik kabinesine sundu. Bu, büyük ölçüde savaşın başlangıcından bu yana dile getirdiği bir dizi ilkelerden oluşuyor, ancak bunlar ilk kez resmi olarak kabineye sunuldu.

Netanyahu dört aydan fazla bir süre boyunca sözde “ertesi gün” ile ilgili güvenlik kabinesi görüşmelerini yapmaktan kaçındı ve bunun koalisyonda çatlaklara yol açabileceği korkusuyla hareket etti. Aşırı sağcı bakanlardan bazıları, bu tür toplantıları Gazze’de İsrail yerleşimlerinin yeniden kurulmasını ve Gazze’nin kalıcı işgalini teşvik etmek için kullanmayı amaçlıyor; Başbakan, bu politikalara karşı çıktığını ve kesinlikle İsrail’in bölgede kalan desteğinin de dağılmasına yol açacağını söylüyor.

Times of Israel’de yer alan habere göre, güvenlik kabinesi bakanlarına sunulan ilkeler belgesinde Filistin Yönetimi’nin adı açıkça belirtilmedi veya onun Gazze’nin savaş sonrası yönetimine katılımı göz ardı edilmedi.
Bunun yerine, Gazze’deki sivil işlerin belgede yer verilen ifadelere göre, “idari deneyime” sahip ve “terörizmi destekleyen ülke veya kuruluşlarla” bağlantısı olmayan “yerel yetkililer” tarafından yürütüleceği belirtiliyor.

Gazeteye göre İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin tamamında sınırsız faaliyet gösterme özgürlüğünü sürdürecek; bu, belgede “orta vadeli bir prensip” olarak tanımlanan bir askeri varlık.

Ayrıca İsrail, Gazze Şeridi’nin İsrail sınırının Filistin tarafında bir “tampon bölge” kurma planına da devam edecek ve bu bölge “güvenlik ihtiyacı olduğu sürece” yerinde kalacak.

Netanyahu, uluslararası ve yurt içi yoğun baskılara rağmen, şimdiye kadar savaş sonrası Gazze’ye ilişkin herhangi bir vizyon ortaya koyamamıştı.

06:50

İsrail, ABD’nin Gazze’ye un sevkiyatına izin vermeyi kabul etti

Times of Israel’in ismi açıklanmayan bir ABD’li yetkiliye dayandırdığı haberine göre, İsrail, Gazze’deki sivillere yönelik ABD’nin büyük miktarda un sevkiyatına izin verecek.

Yeni düzenlemeyle, Gazze’deki 1,5 milyon Filistinliyi beş ay boyunca doyurabilecek bir un sevkiyatı bölgeye girecek ve bu un, BM’nin Dünya Gıda Programı tarafından dağıtılacak.

06:21

Paris zirvesi öncesinde Gazze ateşkesinde ilerleme işaretleri

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, Gazze’de ateşkes ve esir değişimine ilişkin müzakerelerde ilerleme kaydedildiğine dair işaretlerin arttığını söyledi. Kirby, Washington’da şunları söyledi: “Tartışmalar devam ediyor, aktif ve yapıcı olduklarına inanıyoruz.”

05:35

BM doktoru Han Yunus’ta kuşatma altındaki Nasır Hastanesi’ndeki zorlu koşulları anlattı

Bir BM personeli, Gazze’nin güney Han Yunus bölgesinde İsrail güçleri tarafından kuşatılan ve baskın yapılan Nasser Hastanesi’nden ağır hasta hastaları ve aileleri tahliye etmeye yönelik kurtarma misyonunun zorluklarını anlattı.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nden Dr Sara el-Saqqa, hastanede su ve elektrik olmadığını, tıbbi malzemelerin sınırlı olduğunu ve kuşatma altındaki tıbbi tesiste mahsur kalanlar için gıdanın yetersiz olduğunu anlattı.

04:53

Çin’in BM elçisi, acil ateşkesin uluslararası toplumun ‘ortak isteği’ olduğunu söyledi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde konuşan Çin’in BM temsilcisi Zhang Jun, Gazze’de ateşkesin “masum hayatları kurtarmak ve daha geniş bir savaşı önlemek için acil bir zorunluluk” olduğunu söyledi. Elçi “Derhal ateşkes, uluslararası toplumun dile getirdiği ortak istek ve konseyin ezici çoğunluğunun fikir birliğidir” dedi.

Canlı Anlatım Özeti

Pentagon: Austin, Gallant’a İsrail’in Refah’taki sivilleri korumak için güvenilir bir plana ihtiyacı olduğunu söyledi
Netanyahu, Gazze’nin savaş sonrası yönetimine ilişkin planını Güvenlik Kabinesine sundu
İsrail, ABD’nin Gazze’ye un sevkiyatına izin vermeyi kabul etti
Paris zirvesi öncesinde Gazze ateşkesinde ilerleme işaretleri
BM doktoru Han Yunus’ta kuşatma altındaki Nasır Hastanesi’ndeki zorlu koşulları anlattı
Çin’in BM elçisi, acil ateşkesin uluslararası toplumun ‘ortak isteği’ olduğunu söyledi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx