Android 15 geliştirici önizlemesi yayında

Bugün Android 15’in ilk geliştirici ön izleme sürümü yayınlandı. Bu sürüm, küçük gizlilik iyileştirmeleri ve yeni özellikler içeriyor. Ancak bu sürümün özellikle geliştiricilere yönelik tasarlandığını ve günlük kullanım için uygun olmayabileceğini belirtmek gerekir. Eğer Pixel cihazınızda denemek istiyorsanız, biraz daha beklemeniz iyi olabilir. Google, Mart ve Nisan ayları arasında kamu beta sürümünü yayınlayabileceklerini duyurdu.

Android 15, gördüğünüz reklamlar üzerinde daha detaylı bir kontrol sağlayacak şekilde tasarlanmış. Ayarlar bölümündeki “Gizlilik & güvenlik” altında yer alan “Reklamlar” adında yeni bir menü eklenmiş. Bu menüde, hangi uygulamaların telefonunuzdaki etkinliğinizi izleyerek size reklam gösterdiğini kontrol edebilirsiniz.

Bazı uygulamalar, telefonunuzdaki etkinliğinizi izleyerek kişiselleştirilmiş reklamlar sunabilir. Android 15’teki FLEDGE API ile artık uygulamaların sizi izlemesini engelleyebilirsiniz. Bu, cihazınızdaki reklamların tamamen kaldırılacağı anlamına gelmiyor, ancak verilerinizin seçilen 3. parti uygulama ile paylaşılmayacağını garanti ediyor.

Android 15 geliştirici önizlemesi yayında

Android 15‘te sunulan bir diğer yeni özellik ise kısmi ekran kaydı yapabilme yeteneği. Ekran kaydı yaparken veya ekranı yayınlarken artık tüm ekranı değil, sadece uygulamanın belirli bir kısmını kaydedebilirsiniz. Bu özellik, sık sık telefon ekranlarını kaydeden veya video araması sırasında telefon ekranını yayınlamak zorunda kalan kullanıcılar için faydalı olabilir.

Google, nihayet 3. parti uygulamalar için daha iyi bir kamera optimizasyonu üzerinde çalışıyor. Düşük ışık ortamında çekilen görüntüler artık gerçek zamanlı olarak işlenecek, böylece çekim düğmesine bastıktan sonra göründüğü gibi aynı anda parlak bir ön izleme elde edebileceksiniz. 3. parti uygulamalar da geliştirilmiş ön izleme görüntülerinden faydalanabilecek.

Kötü haber ise, Android 15 Geliştirici Ön İzlemesi şu anda sadece Pixel 6 serisi ve daha yeni Pixel’ler için mevcut. Bu, Pixel 5 serisi cihazlar için yazılım desteğinin resmi olarak sona erdiği anlamına geliyor. Android 15, Pixel 6a, Pixel 6, Pixel 6 Pro, Pixel 7a, Pixel 7, Pixel 7 Pro, Pixel 8, Pixel 8 Pro, Pixel Fold ve Pixel Tablet dahil olmak üzere bir dizi cihaz için kullanılabilir olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx