ABD’de ‘yüzyılın kar fırtınası’: Can kaybı artıyor

ABD’de bir haftadır etkili olan şiddetli kar fırtınaları sebebiyle en az 41 kişinin hayatını kaybetti. Sadece Tennessee eyaletinde soğuk havayla bağlantılı 14 kişinin öldüğü açıklandı.

ABD’li yetkililer Arkansas, Illinois, Kansas, Mississippi, New York, Oregon, Pensilvanya, Tennessee ve Wisconsin eyaletinde 12 Ocakt’an bu yana kutup soğukları nedeniyle en az 41 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Tennessee eyalet sağlık yetkilileri ölümleri doğrulayarak fırtınanın yüzlerce trafik kazasına da neden olduğunu belirtti.

New York Valisi Kathy Hochul, Buffalo bölgesinde yaşanan şiddetli kar fırtınası sebebiyle düzenlendiği basın toplantısında “Bu kar fırtınası etkisi asırlar boyu sürecek bir kar fırtınası. Kesinlikle yüzyılın kar fırtınası” ifadelerini kullandı. Yerel yetkili Mark Poloncarz ise fırtına sonrası 3 kişinin hayatını kaybettiğini ifade ederek bölgedeki seyahat yasağının dün itibarıyla kalktığını belirtti.

Washington eyaletinde ülke genelinde sıcaklıkların donma noktasının çok altına düştüğü dört günlük süre içinde hipotermi nedeniyle 5 kişinin öldüğü açıklandı. Kuzeydoğu Pensilvanya’da ise arabanın kayması sonucunda meydana gelen kazada 5 kişi hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx