AB içerisinde ‘Gazze’ çatlağı: Dün ‘müttefik’ dedikleri İsrail’in bugün yargılanmasını desteklediler

Terör devleti İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 11 bini çocuk, 7 bin 500’ü kadın olmak üzere 26 binden fazla Filistinliyi katletti. Saldırılarda en az 63 bin kişi de yaralandı. Binlerce Filistinli ise enkaz altında kaldı.

Uluslararası Adalet Divanı (UAD), İsrail aleyhine açılan ‘soykırım’ davasında ihtiyati tedbir talebine ilişkin kararını bugün açıkladı. UAD, İşgalci İsrail’in talebini reddederek ‘soykırım davasının esastan görülmesine’ hükmetti.

Adalet Divanı ayrıca İsrail aleyhine ileri sürülen iddiaların ‘makul seviyede’ ispatlandığına karar verdi. Gazze’de yaşanan can kayıplarından derin endişe duyduklarını kaydeden divan üyeleri, İsrail’in bir ay içinde mahkemeye rapor vermesini kararlaştırıldı.

Avrupa Birliği’nde çatlak: ‘Müttefikleri İsrail’in’ yargılanmasını desteklediler

Avrupa Birliği, UAD’ın aldığı karar sonrasında yaptığı yazılı açıklamada,

“AB, Birleşmiş Milletler’in başlıca yargı organı olan Uluslararası Adalet Divanı’na yönelik devam eden desteğini bir kez daha teyit etmektedir. UAD’ın kararları taraflar için bağlayıcıdır ve taraflar bu kararlara uymak zorundadır. AB bu kararların eksiksiz, derhal ve etkili bir şekilde uygulanmasını talep etmektedir.

” denildi.

Avrupa Birliği, birkaç ay önce soykırım saldırılarına arka çıkıp İsrail’i ‘AB için dost ve müttefik’ olarak tanımlamıştı

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada İsrail’in, AB’nin her zaman dost ve müttefiki olduğunu vurgulamış, terör devletinin kendini savunma hakkını her zaman destekleyeceklerini vurgulamıştı.

AB Parlamentosu Başkanı Leyen, Filistinlileri ‘insanları diri diri yakmakla’ suçlamıştı

Avrupa Parlamentosunda (AP) Sol Grup üyesi Clare Daly, Uluslararası Adalet Divanında (UAD) görülen ‘soykırım’ davasında İsrail’in kendisini aklamak için Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in açıklamalarını kullanmasına tepki göstermişti.

Leyen’i ‘pervasız’ olarak nitelendiren Daly,

“Madam Soykırım, yine yapacağını yaptı.”

ifadesini kullanmıştı.

Terör devletinden taraf olan Leyen, Hamas’ı ‘insanları diri diri yakmakla, çocukları ve hatta bebekleri sakat bırakmakla’ suçlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx