Zelensky: 30 yıl boyunca bu anı bekledik

Avrupa Birliği ülkeleri önderlerinin dün Brüksel’de gerçekleştirdiği dorukta, adaylık için başvurusu bulunan Ukrayna ve Moldova’ya “Aday ülke” statüsü verilmesi kararlaştırıldı.

Ukrayna tarafından sevinçle karşılanan karar sırasında Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy de oturuma internet üzerinden temas ile katıldı.

“Avrupa’nın özgürlüğünü savunan herkese teşekkürler”

AB ülkesi başkanlarına kararla ilgili hislerini anlatan Zelensky, “Devletimizin 30 yıllık bağımsızlığı için Ukrayna için en kıymetli kararlardan biri lakin bu karar yalnızca Ukrayna için geçerli değil. Bu, Avrupa’yı güçlendirmeye yönelik şuanda özgürlüğümüzü ve birliğimizi müdafaa yeteneğimizi sınayan Rus taarruzları bağlamında atılabilecek en büyük adımdır. Doruktaki tüm Avrupa başkanlarına teşekkür ederiz. Ellerinde silahlarıyla Ukrayna’yı savunan kahramanlarımıza, Avrupa’nın özgürlüğünü savunan herkese teşekkürler. Avrupa’nın yeni tarihini mümkün kıldığınız için teşekkür ederiz” dedi.

“120 gün, 30 yıl bekledik”

Zelensky bu kararın akabinde toplumsal medya hesaplarından bildiriler yayınlamaya devam etti.

Twitter hesabından öteki bir paylaşım yapan Zelenskiy, “Avrupa başkanlarının Ukrayna’ya aday ülke statüsü verme kararını takdir ediyorum. Charles Michel (Avrupa Devlet ve Hükûmet Liderleri Kurulu Başkanı), Ursula von der Leyen (Avrupa Kurulu Başkanı) ve Avrupa önderlerine teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı.

Geç saatlerde bir diğer toplumsal medya hesabı üzerinden kısa bir manzaralı ileti daha paylaşan Zelenskiy, Rusya’nın ülkesine akınlarını sürdürdüğü 120 günü ve Ukrayna’nın bağımsızlığının 30. yılını işaret ederek, “Bu, Ukrayna ile Avrupa Birliği ortasındaki münasebetlerde eşsiz ve tarihi bir andır. Ukrayna’nın geleceği AB’de. Bu bir zaferdir. 120 gün, 30 yıl bekledik” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*