Vilayet Sıhhat Müdürü: Ağır bakımda yatan coronalı bebekler var

Trabzon Vilayet Sıhhat Müdürü Hakan Usta, corona olaylarındaki artışı Eylül-Ekim aylarında beklediklerini lakin artışın beklenenden erken olarak Temmuz ayında geldiğini söyledi. Usta, “Kovid’in kime ne yapacağını bilmiyoruz? Şu an hastanelerimizde 0-2 yaş kümesinde ağır bakımda yatan 3 tane hastamız var” dedi.

Son günlerde tüm vilayetlerde olduğu üzere Trabzon’da da corona hadiselerinde artış yaşanırken, Trabzon Vilayet Sıhhat Müdürü Hakan Usta, ağır bakımlarda yatan hasta sayısının 32 olduğunu belirtti. Usta, bilhassa hatırlatıcı aşı dozunu yaptırmayanların kesinlikle yaptırmalarını isteyerek artan sayılar nedeniyle hastanelerde tekrar ağır bakımlarda yer açtıklarını söyledi.

Kovid olaylarının yüksek sayıda olmasına karşın hastanelere yansımasının eski ataklardaki üzere olmadığına da dikkat çeken Usta, “Ülkemizde Kovid olaylarının artış sürecini yaşıyoruz. Şimdi düşeşe geçmemiş bir artış istikametinde hareketimiz devam ediyor. Bu atağı biz Eylül-Ekim aylarında beklerken biraz erken olmuş oldu.

Her şeye karşın Kovid olaylarının yüksek sayıda olmasına karşın hastanelere yansıması eski ataklardaki üzere olmuyor. Lakin her şeye karşın yeniden de hastanelerimize yatan ağır bakımlarımızda yatan daha az da olsa vefat eden hastalarımız maalesef oluyor.

Rakamsal boyutlarıyla şuan ağır bakımlarımızda 32 hastamız bulunmakta öteki pak ağır bakımlardan kısarak Kovid olaylarına yer açmış oluyoruz. Hasebiyle pak olayların olduğu ağır bakımlarda da vakit zaman sıkışıklıklar maalesef yaşıyoruz” dedi.

“HATIRLATICI DOZLAR ÖNEMLİ”

Vatandaşlardan kurallara uymalarını beklediklerini kaydeden Usta, ”Halkımızdan daha evvelki üzere bilhassa maske uzaklık paklık kurallarında hassasiyet bekliyoruz. Bunun yanında yüksek oranda aşılı olmuş olmakla birlikte hatırlatıcı dozlarını yaptırmamış olan vatandaşlarımızın da aşı ile birlikte önlemini toplumsal sıhhate katkı manasında almasını bekliyoruz.

Özellikle bizim aşıda hatırlatıcı dozunu yaptırmamış olanlarla ilgili bilhassa 65 yaş üstü olanlarda önemli bir biçimde hastanelerde yatış oranında yükseklikler görüyoruz. O manada hatırlatıcı dozu da bilhassa bizim de hatırlatmamız gerekiyor” diye konuştu.

Trabzon Vilayet Sıhhat Müdürü Hakan Usta

“AŞILAMA ORANINDA DÜŞÜŞ VAR”

Aşılama oranında yüzde 85’lerde olduklarını lakin son devirlerde bu oranda bir düşüş görüldüğünü vurgulayan Usta, “Yüzde 85’lere yakın iki dozunu tamamlayan bir oranda idik. Ancak sonradan üzerinden 6 ay geçtikten sonra tekrar hatırlatıcı dozların yapılması gerekiyordu orada ufak bir durağan sürecimiz oldu. Bunu artık tekrardan gündeme aldık tekrar vatandaşlarımıza hatırlattık. Son vakitlerde bayramdan sonraki süreçte bir artış tarafında hareket bir hareketimiz var. Bunun daha da süratli daha da yüksek sayılarda olmasını bekliyoruz” biçiminde konuştu.

FINDIK DÖNEMİNE DİKKAT

Trabzon Vilayet Sıhhat Müdürü Hakan Usta, fındık döneminin yaklaşmasıyla birlikte kent dışından gelenlerle birlikte nüfusun artacağını da belirterek şunları söyledi:

“İlimiz o manada dış nüfustan hareketi çok fazla olan bir vilayet. Şu anda bayram müddetinde sonrasında yeniden fındık döneminde daima bir hareket içerisindeyiz. Bu hareketin olması çok doğal, ilimiz yaz turizminde ve dışardaki insanımızın gelme dürtüsünde olduğu bir vilayet. Bundan çok bizim bilhassa ne kadar kalabalık olursa olsun kalabalıkların olduğu yerlerde maske ara kurallarına uymalarını bekliyoruz.

“0-2 YAŞ KÜMESİNDE 3 AĞIR BAKIM HASTAMIZ VAR”

Kovidin kime ne yapacağını bilmiyoruz. Şu an hastanelerimizde 0-2 yaş kümesinde 3 tane hastamız ağır bakımda yatıyor. Münasebetiyle kimi şeyleri biz hangi yaşta ne olacağını bilmediğimiz bir hastalıkta önlemli olmamız gerekiyor. Yalnızca kendimizden ibaret değil dünyamız kendi yaşlarımız olduğu üzere nüfusun yaşlı olan bir bölümü de var.

Mikrobu onlara getirip virüsü bulaştırma ihtimalimiz de yüksek. Hasebiyle kendimize bir şey olmaması etrafımızdakilere bir şey olmayacağı manasına gelmediği için topyekûn dikkat gerekiyor.” (İHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*