Ukrayna savaşı: Binlerce sivil Severodonetsk kentinde mahsur

Getty Images Severodonetsk’te yaklaşık 12 bin sivilin mahsur kaldığı kestirim ediliyor

Birleşmiş Milletler, Ukrayna’nın doğusunda Rus ordusunun ağır saldırısı altındaki Severodonetsk’te binlerce sivilin mahsur kaldığı, temel muhtaçlık materyallerinin tükenmekte olduğu ihtarını yaptı.

Sivillerin büyük kısmının kentteki Azot Kimyasal Fabrikası’nın altındaki sığınaklarda olduğu belirtiliyor.

Kente ulaşım sağlayan son köprünün de bu hafta başında Rus güçler tarafından yıkılmasıyla, kentteki yaklaşık 12 bin sivil fiili olarak kentin içinde mahsur kaldı.

BM İnsani Yardım Uyum Ofisi’nden Saviano Abreu BBC’ye yaptığı açıklamada “Su ve paklık imkanlarının olmayışı en büyük endişe” dedi ve kentteki besin ve ilaçların da tükenmeye başladığını belirtti.

BM bölgeye insani yardım ulaştırmayı umut ederken, süregiden şiddetli çatışmalar kentteki sivillere ulaşılmasını imkansız kılıyor.

Getty Images

BM’nin ihtarının akabinde Rusya Çarşamba günü insani koridor açıp sivilleri tahliye etme kelam verdi lakin şimdi bu bahiste bir adım atılmadı.

Rusya’nın sivilleri kentin kuzeyinde denetim ettiği bölgeye tahliye etmesi bekleniyor. Öte yandan Rusya kelam konusu sığınaklarda Ukraynalı savaşçılar da olduğunu sav ederek, Ukrayna’yı sivilleri kalkan olarak kullanmakla suçladı.

Savaşı Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçı bölgelerde ağırlaştıran Rusya, haftalardır süren ağır bombardımanın akabinde Severodonetsk’in büyük kısmında denetimi ele geçirdi.

BBC

Severodonetsk ve yakınındaki Lisiçansk, Rus ayrılıkçıların bulunduğu Luhansk bölgesinde, Ukraynalı güçlerin denetiminde kalan son iki yerdi. Bu iki bölge Donbas olarak biliniyor.

Severodonetsk’in denetimini ele geçirmesi Rusya için tüm Luhansk bölgesinde denetimin sağlanması manasına geliyor.

Kentin belediye lideri Telegram üzerinden geçtiği son bilgide kentin doğusunun hâlâ Ukrayna güçlerinin denetiminde olduğunu belirtti.

Öte yandan NATO Ukrayna’ya ağır silah göndermeye devam etme kelamı verdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*