Uçan Süpürge Bayan Sinemaları Şenliği 25’inci sefer düzenlenecek

ANKARA – Uçan Süpürge Vakfı tarafından bu yıl 25. düzenlenen Uçan Süpürge Memleketler arası Bayan Sinemaları Şenliği başlıyor. Program yöneticiliğini Nil Kural’ın üstlendiği şenlik, 26 Mayıs – 5 Haziran tarihlerinde Büyülü Fener Kızılay Sineması ve Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 60’ı aşkın sinemanın yer aldığı programıyla seyirciyle buluşacak.

ŞENLİK TEMASI: BAYANLARIN MİRASI

Öncesinde Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde basın toplantısı düzenleyen vakıf idaresi, şenlik programını açıkladı. Bu yıl teması ‘Kadınların mirası’ olacak olan şenliğin bilet fiyatları öğrenciler için 10 TL, tam 25 TL olarak belirledi. Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki gösterimlerde ise tam ve öğrenci ayrımı olmadan tüm biletler 10 TL’den satışa sunulacak.

ONUR MÜKAFATI ŞERİF SEZER’E…

Bu yıl Uçan Süpürge Ödülleri’nin sahipleri de basın toplantısında açıklandı. Uçan Süpürge Onur Mükafatı, 40 yılı aşkın sinema mesleğiyle Şerif Sezer’e verilecek.

GENÇ CADI MÜKAFATI NAZLI BULUM’A VERİLDİ

Türkiye sinemasının birinci bayan direktörlerinden Bilge Olgaç anısına verilen Bilge Olgaç Muvaffakiyet Mükafatları ise bu yıl oyuncu Sevinç Yulaç ve Ayşenil Şamlıoğlu ile üretimci Anna Maria Aslanoğlu’na verilecek.

Genç Cadı Ödülü’ne Nazlı Bulum’un layık görüldü.

‘FİLMLER BAYANLARIN BARIŞTAN YANA ÇABASINI AKTARIYOR’

Seçkide yer alan sinemaların, bayanların tabiattan ve barıştan yana uğraşını izleyiciye taşıdığını aktaran program Yöneticisi Nil Kural,
şenlik içeriğine ait de şunları söyledi:

“Festival boyunca Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda iki salonda her gün beş seans, toplam 100 seans sinema gösterimi yapılacak. Ayrıyeten Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde de sinema gösterimleri yapılacak. Milletlerarası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu’nun (FIPRESCI) ödül verdiği birinci bayan sinemaları şenliği olan Uçan Süpürge’de bu yıl da ‘Her Biri Farklı Renk’ seçkimizde 9 sinema FIPRESCI mükafatı için yarışacak. Bu yıl şenlikte ağırlayacağımız FIPRESCI heyetinde Ukrayna’dan Elena Rubashevska, Slovakya’dan Ladislav Volko ve Mısır’dan Ahmed Samy Youssef bulunuyor.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*