TBMM’nin güvenliğinde faal rol oynayan kahraman köpekler

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) beğenilen köpekleri; Pito, Eyja ve Ateş.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Koruma Daire Başkanlığı bünyesinde vazife yapan bomba arama köpekleri Pito, Eyja ve Ateş; gürültüye, karanlığa ve kalabalığa karşı refleksleri ölçülerek titiz bir biçimde seçildi.

Köpekler, akabinde Gölbaşı ilçesindeki Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Hatalarla Uğraş Daire Başkanlığına bağlı Köpek Eğitim Merkezi Şube Müdürlüğü’nde eğitime tabi tutuldu.

3 köpek, buradaki 3 aylık eğitimden sonra Meclis’te de tekrar 3 ay eğitim gördü. Meclis’te koku ve yer tanıma eğitimine tabi tutulan köpekler, sertifikalarını aldıktan sora misyona başladı.

Görevli polislerle birlikte çalışıyorlar

Pito, Eyja ve Ateş, Müdafaa Daire Başkanlığı’nda misyonlu polislerle birlikte Meclis’in güvenliğinde faal rol alıyor.

Özel mamalar ile beslenen köpekler, Genel Konsey toplantıları öncesi ve siyasi partilerin küme toplantıları öncesi salonlarda ayrıntılı aramalar yapıyor.

TBMM Liderinin programlarında da misyon alan köpekler, Meclis’e gelen kargo paketlerinin denetiminde de kullanılıyor.

“Hassas burunları ile Meclis’in güvenliği konusunda yardımcı oluyorlar.”

TBMM Müdafaa Daire Başkanlığında misyon yapan köpek eğitim uzmanlarından Fatih Yerlikaya, Meclis’te 3 bomba arama köpeği ile vazife yaptıklarını belirterek, “3 eğitmen arkadaş ile birlikte Meclis’imizde dışarıdan gelebilecek materyaller olsun, Genel Heyetimizdeki aramalarımız, bunun dışında parti liderlerimizin küme toplantılarından evvel aramalarımızda ve Meclis Liderimizin bilfiil misyonlarında vazife yapıyoruz.

Bomba arayıp bulma özelliğine sahip köpeklerimiz. Çeşitli eğitimlerden sonra burada vazife yapıyorlar. Hassas burunları ile Meclis’in güvenliği konusunda yardımcı oluyorlar.” dedi.

“Bana geldiğinde 1 yaşındaydı, 4 yaşında iken de TBMM’de misyona başladık”

Fatih Yerlikaya, doğduğu andan itibaren gözlemlenen köpeklerin oyun oynama içgüdüsüne bakıldığını ve buna nazaran seçildiğini belirtti.

DHA’nın haberine nazaran; Fatih Yerlikaya, “Pito 9 yaşında. Bana geldiğinde 1 yaşındaydı. Daha evvel Başbakanlık’ta bir arada vazife yaptık. 4 yaşında iken de TBMM’de vazifeye başladık. Özel mamalar ile besliyoruz. Gün içerisinde Meclis yerleşkesinde kendilerine ayrılan alanlarda hayatlarını sürdürüyorlar.” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*