Taban fiyata artırım için enflasyon formülü: Net 5 bin 929 TL

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrası, Ülkemizdeki her kısmı enflasyona ezdirmeme kelamımızı yerine getirmek için  her fırsatı pahalandırıyor, her imkanı harekete geçiriyoruz. Minimum fiyatın yine değerlendirilmesini istedim. Bakanlığımız belirli sayıya nazaran personel çalıştıran işletmeleri gözeten biçimde bir düzenleme yapacaktır. İnşallah en kısa müddette müjdeli bir haberi paylaşmak istiyoruz. ” dedi.

Asgari Fiyat Tespit Kurulu, personel, patron ve hükümet temsilcilerinin iştirakiyle 29 Haziran Çarşamba günü toplanacak.

Açıklama sonrası en çok merak edilen nokta ise taban fiyata ne kadar artırım yapılacağı oldu.

İLK FORMÜL ENFLASYON FARKI

2022 yılının başından bu yana gelen aylık enflasyon farkları oranında artırım yapılacağı. Şayet bu formül uygulanırsa taban fiyatın neti 5 bin 929 TL olacak.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) hesaplamasına nazaran; birinci 5 aylık enflasyon farkı yüzde 35,64 oldu. Buna Merkez Bankası’nın yüzde 3,77’lik haziran ayı enflasyon beklentisi eklendiğinde toplam artış yüzde 39,41’e dayanacak. Bu da şu anda net 4 bin 253 lira 40 kuruş olan minimum fiyatın 1.676 lira artırım alarak 5 bin 929 liraya çıkmasını sağlayacak.

Haziran enflasyonu, Temmuz’un 4’ünde saat 10.00’da açıklanacak.

İKİNCİ FORMÜL YILSONU FARKI

2022’nin başında minimum fiyata yüzde 50,5 artırım yapılmıştı. Enflasyonun yıl sonunda yüzde 76 olması bekleniyor. Buna nazaran, yıl başında yapılan artırımı yıl sonu enflasyon beklentisine tamamlamak için yüzde 26 fark verilmesi de formüllerden biri olarak öne çıkıyor. Bu formüle nazaran ise mevcut minimum fiyata 1.105 lira artırımla birlikte toplam 5 bin 353 liraya çıkabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*