Seçim dünya ekonomi çevrelerinde nasıl yankılandı?

FINANCIAL TIMES: YATIRIMCILAR RİSKLERİ YENİDEN FİYATLANDIRMALI

Yatırımcılar, Türkiye seçimlerine ilk turda muhalefetin zafer şansı yüksek bir fiyatla girdi. Olası bir muhalefet zaferi- önümüzdeki makro zorlukların çok büyük olduğu ve muhalefet birliğinin garanti olmaktan çok uzak olduğu anlaşılsa bile- ekonomik ortodoksiye bir dönüş getirmeyi amaçlıyordu.

Türkiye için borç temerrüdüne karşı bir tür sigorta aracı olan beş yıllık kredi temerrüt takasları toparlandı ve geçen hafta seçime girerken 70 baz puan düşerek 480 baz puana geriledi. Ve yatırımcılar olaydan önce dış tahvilleri satın alıyorlardı. Yerel para birimi tahvilleri, enflasyonist zorluklara daha duyarlı olacak muhalefet kontrolündeki bir merkez bankası beklentisiyle büyük oran artışlarını fiyatlıyordu.

Bunların hepsi artık geride kaldı: CDS’nin 605 bp’ye geri dönmesiyle bu işlemler çözülüyor ve oran artışı beklentisi tersine dönüyor. Muhalefetin kesin olarak kazanamaması bir yana, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve müttefiklerinin TBMM’de çoğunluğu elde etme yolunda ilerlemesiyle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimlerin ikinci turunu kazanma olasılığı önemli ölçüde arttı.

Erdoğan’ın kontrolü elinde tutma olasılığının daha yüksek olması nedeniyle, piyasaların seçim öncesi statüko ante’ye geri döneceğini düşünmek için bir ayartma olacak.

Bu pek olası değil. Yatırımcılar için, son birkaç yıldır Türk riskini kontrol altında tutan şey, kısmen finansal baskı – veya hükümetin yurtiçi dolar tasarruflarını ele geçirmesi ve lirayı sabit tutmak için finansal akışlar üzerinde kontrol sağlaması – ve şu varlıkların satışının birleşimi oldu: yedekler.

FITCH: İKİNCİ TURA KALAN SEÇİMLER BELİRSİZLİĞİ UZATIYOR

Türkiye’de uygulanan büyümeyi destekleyici alışılmadık politikalar nedeniyle ödemeler dengesi alanındaki baskıların arttığına, ikinci tura kalan seçimler nedeniyle Türkiye’de oluşan siyasi ve ekonomik belirsizlik en azından ay sonuna kadar sürecek. Seçimlerin ardından uygulanacak ekonomi politikaları yakından izlenecek. Seçimlerden sonra kurulacak hükümet ertelenmiş döviz talebi, lira üzerinde baskı, geniş bir bütçe açığı, uluslararası rezervlerde düşüş ve yüksek enflasyon gibi sorunlarla karşı karşıya kalacak. Kredi notu açısından para ve maliye politikası bileşiminin daha itibarlı ve tutarlı olup olmadığına bakılacak. Güveni ne kadar sağladığı, makro ve finansal istikrara yönelik riskleri ne kadar azalttığı ve dış finansmana erişimi kolaylaştırıp kolaylaştırmayacağı izlenecek.

MOOD’S: ORTODOKS DIŞI ÇİZGİ DEVAM

Yeni Erdoğan döneminde ‘ortodoks dışı çizginin devamı’ bekleniyor. Mevcut ortodoks dışı ve sürdürülemez politikalar, çok yüksek enflasyonla birlikte makro ihtiyati tedbirlerin ve ağır kur baskılarının devamı anlamına gelebilir. Kemal Kılıçdaroğlu zaferinin- düşğük bir ihtimal de olsa- ortodoks politikalara dönüş ihtimalini artıracak ve etkin bir şekilde bu politikaların uygulanması durumunda bunun kredi notuna uzun vadede pozitif etkisi olabilecek.

REUTERS’A KONUŞAN UZMANLARDAN 3 SENARYO

Londra merkezli haber ajansı Reuters’ın uzmanların yorumlarına yer verdiği haberde seçimlerin ekonomi üzerine olası etkileri değerlendirildi. Yatırım bankası Seaport Global’de kredi analisti olarak görev yapan Himanshu Porwal, Erdoğan’ın ikinci turda seçimi kazanması halinde yaşanabilecek üç senaryoya dikkat çekti.

TL’yi savunmak için ya daha fazla döviz rezervi edinmek amacıyla bir arkadaşı (Putin, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, BAE Devlet Başkanı Muhammed Bin Zayid) arayacak
Ya sermaye kontrolleri getirecek
Ya da TL’nin düşmesine izin verilecek.

“Bence en sonuncusunu yapacak ve ciddi makro finansal risklerin arttığını göreceğiz. Erdoğan yumuşayıp da faizleri artırmaya karar vermeden önce, bankalardan toplu mevduat çekişi riski olabilir. TL dolar kuru 35’in üzerine çıkar, Türkiye’nin CDS’leri tarihi seviyelere yaklaşır” yorumunu yapan Porwel, “Erdoğan’ın parasal destek sağlamak için hâlâ büyük bir mali olanağı var. Zaten emekli maaşlarında, asgari ücrette, yardımlarda ve kamu sektörü maaşlarındaki büyük zamlarla çok şey yaptı” ifadelerini kullandı.

STANDART&POORS TÜRKİYE’NİN RİSK PRİMİNİ YÜKSELTTİ

Standard & Poors’a göre Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalmAI nedeniyle Türkiye’nin devlet borçlarını ödeyememesine karşı risk primi 114 baz puan artarak 606’ya yükseldi. Bu son altı ayın en yüksek seviyesi. Türkiye’nin beş yıllık kredi temerrüt takası (CDS) Cuma günkü seviyelerden 114 baz puan artarak 606’ya yükseldi. Geçen hafta aralık ayından sonra CDS ilk kez 500 puanın altına gerilemişti. Bu rakam, Kasım 2022’den bu yana en yüksek seviye. CDS değeri bir ülkeye borç verildiğinde temerrüt riskine karşı kendini sigortalamak isteyenlerin ödedikleri prime deniyor.. O nedenle CDS değerinin artması yatırımcılar gözünde temerrüde düşme olasılığının önemli ölçüde yükseldiğini gösterir ve ekonomi açısından ciddi bir kırılganlığa işaret eder.

EBRD BÜYÜME BEKLENTİSİNİ DÜŞÜRDÜ

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ise Türkiye için ekonomik büyüme tahminini Şubat ayındaki depremin ekonomiye olan etkileri ve kredi koşullarında öngördüğü daralma nedeniyle yüzde 3’ten yüzde 2,5’e indirdi. EBRD 2024 için büyüme tahminini yüzde 3’te tuttu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir