Savunma sanayiinden Çin atılımı: İngilizce ve Çince öğrenin

Samsun Üniversitesi (SAMÜ) Ballıca Yerleşkesi’nde öğrencilere yönelik “Türk Savunma Endüstrinin Dünü Bugünü ve Geleceği” başlıklı bir panel düzenlendi. Panele; Savunma Sanayi Lider Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, Teknopark İstanbul İdare Konseyi Lideri ve Roketsan İdare Konseyi Üyesi Prof. Dr. Metin Yerebakan ve TUSAŞ İdare Konseyi Üyesi ve İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ömer Yıldız konuşmacı olarak katıldı.

“SAVUNMA SANAYİ BÖLÜMÜNDE 80 BİN KİŞİNİN İSTİHDAM EDİLİYOR”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Lider Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, 1925 yılında kıymetli yatırımlarla kurulan savunma endüstrinin kuvvetli süreçlerden geçerek günümüzdeki muvaffakiyete ulaştığını belirtti. Tüfekçi, “1985 yılında Savunma Sanayi Başkanlığı kuruldu. 2014 yılından itibaren kendimiz tasarlayıp kendimiz üretiyoruz. 2020 yılında 7 firma ile 2021 yılında ise 2 firma ile birinci 100’e girdik” dedi.

ÇİN BİZİ DEĞİL BİZ ÇİN’İ PAZAR YAPALIM

Güçlü bir savunma sanayi için önümüzdeki yıllarda daha kıymetli ataklar yapmayı planladıklarını belirten Tüfekçi, bunun için ulusal teknolojilerin geliştirilmesinin ve aktif iş kısmının kıymetine dikkat çekti. Tüfekçi, dünyada savunmaya harcanan paranın 2 trilyon dolar olduğunu, bunun yüzde 40’ının Amerika, yüzde 20’sinin Çin tarafından harcandığını söz ederek, öğrencilere İngilizceyi ve ikinci lisan olarak da Çinceyi öğrenmelerini tavsiye ederek, “Çin bizi pazar yapmadan biz Çini pazar yapalım” sözünü kullandı. 2021 yılında Türkiye’nin savunma sanayiindeki ihracatının 3,2 milyar dolar olduğunu söyleyen Tüfekçi, pandeminin tesiriyle yaşanan bir düşüş olsa da bu sayıların giderek artacağını tabir etti. Savunma sanayi dalında 80 bin kişinin istihdam edildiğini açıklayan Tüfekçi, bunun değerli bir sayı olduğunu ama kâfi olmadığını vurguladı.

“ALTAY TANKI’NIN MOTORU BİZDE GELİŞTİRİLİYOR”

Teknopark İstanbul İdare Şurası Lideri ve Roketsan İdare Şurası Üyesi Prof. Dr. Metin Yerebakan, savunma endüstrinin çok derin ve esaslı bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayarak, “Ayın, güneşin, yıldızların ve dünyanın hareketlerini inceleyerek, Batılıların da 350 yıl kullandığı bir dünya atlası çizen Uluğ Bey’in, dünyanın birinci havan topunu yapan Fatih Sultan Mehmet’in, Topçu Mektebi’nin birinci baş hocası olan Hoca İshak’ın, yolcu uçağı niteliğinde tıpkı vakitte askeri özelliği olan bir uçak yapan Nuri Demirağ’ın ve bu alanda son halkalardan biri sayılan Özdemir Bayraktar’ın savunma sanayindeki kıymeti ve yaptığı katkılar büyüktür. Yakın tarihimizde havacılık alanına kıymetli katkılarda bulunmuş Özdemir Bayraktar mihmandar isimlerden birisidir. Allah rahmet eylesin” diye konuştu.

Son yirmi yıldır bu alanda istikrarlı bir ilerleme kaydedildiğini belirten Yerebakan, bilhassa 2023 stratejileriyle savunma endüstrinin şahlandığını kaydederek bu gelişmede Teknopark İstanbul’un kıymetine dikkat çekti. Dünyanın hiçbir teknoparkında, Teknopark İstanbul üzere bir alt yapının olmadığına dikkat çeken Yerebakan, “Burası bizim sanayi bölgemizdir. Mesela Altay Tankı’nın motoru bizde geliştiriliyor. Motorun seri imalatını burada yapabilecekler. Yirmi dönümlük alanda fabrikaya yer verebiliyoruz” halinde konuştu.

“SAVUNMA ENDÜSTRİNDE İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI (İHA) BÜYÜK KIYMETE SAHİP”

Son olarak TUSAŞ İdare Heyeti Üyesi ve İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ömer Yıldız, savunma endüstrinde uçaklar ve İHA’ların ehemmiyetine dikkat çektiği konuşmasında, “İnsansız hava araçlarının geçmişi 90’lı yıllara dayanıyor. Üretilen eserlerin saha dönüşlerini daima takip etmek gerekir. Biz ANKA’yı üretirken bu projeyi geliştirdik. ANKA şu anda kuvvet komutanlıklarında kullanılıyor. Eser geliştirirken ve bilhassa yeni bir eser üretiyorsanız geçmişteki deneyimlerden yararlanmalısınız” formunda konuştu.

Dr. Ömer Yıldız, hâlihazırda üretimi devam eden savunma araçları hakkında bilgi verdi. Savunma sanayi alanında kıymetli adımlar atıldığını anlatan Yıldız, planlama süreci ve tasarımı devam eden birçok proje olduğunu kelamlarına ekledi.

İştirakçiler konuşmalarını tamamladıktan sonra kendilerine gelen soruları yanıtladı. İştirakçiler konuşmalarını tamamladıktan sonra öğrencilerden gelen soruları yanıtladı. Panel, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın’ın iştirakçilere armağanlarını takdim etmesi ve hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

KAYNAK: İHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*