Pakistan Avami Müslüman Ligi başkanı: İmran Han tutuklanırsa, ülke Sri Lanka’ya döner

Pakistan‘da Avami Müslüman Ligi (AML) önderi ve eski İçişleri Bakanı Pir Raşid Ahmed, Faysalabad kentinde düzenlediği basın toplantısında, ülkede halihazırda misyonda olan koalisyon hükümetinin hedefsiz olduğunu ve idaresi yönetim edemediğini söyledi.

Pir Raşid Ahmed, hükümetten, eski Başbakan Navaz Şerif‘i tekrar misyona çağırması talebinde bulunarak, inanç oylamasıyla misyondan düşürülen eski başbakan İmran Han‘a da değindi.

Ahmed, İmran Han’ın tutuklanması durumunda Pakistan Adalet Hareketi‘nin (PTI) bunun üstesinden gelmek için bir strateji planladığını savunarak, “Han, tutuklanırsa ülke siyasi krizin içine düşecek ve şiddet olaylarına sahne olan Sri Lanka’dakine benzeri bir duruma şahit olunacak” dedi.

Ahmed ayrıyeten, katıldığı öteki bir aktiflikte ise ülkenin yakın vakitte temerrüde düşeceğini ve bu nedenle de kamu kurumlarına müdahale edilmesi gerektiğini savundu.

İMRAN HAN HÜKÜMETİ DÜŞMÜŞTÜ

Pakistan Parlamentosu’nda 10 Nisan’da yapılan itimat oylaması sonucu 174 hayır oyu alan İmran Han hükümeti düşmüştü.

Ülkede 3 periyot başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, Meclis’te 11 Nisan’da düzenlenen seçimde 174 oy ile salt çoğunluğun dayanağını alarak Başbakan seçilmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*