NATO Zirvesi’yle ilgili çarpıcı Erdoğan yorumu

Bu hafta gerçekleşen ve Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine yeşil ışık yaktığı NATO Önderler Doruğu’nda açıklamaları gündem olan Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında ABD medyasında dikkat alımlı bir tahlil hazırlandı.

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg’de yayınlanan tahlili Bobby Ghosn kaleme alırken makalede, “Erdoğan NATO’da nasıl büyük bir fırsatı kaçırdı” başlığı kullanıldı. Makalede, “Erdoğan kriz vakitlerindeki bir başkan üzere davranmak yerine hudutlu bir siyaseti tercih etti. Büyük liderliğini göstermedi” yorumu yapıldı.

Analizde, “Gelecek haftalarda ve aylarda, Erdoğan seçim kampanyasında İspanya’daki zaferini gündeme getirecektir. Ekonomik krizin içindeki seçmenin karşısına göğsünü gere gere çıkabileceği her fırsatı değerlendirecektir. Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın üyeliklerini askıya almak yerine NATO’nun en uzun müddet vazifede kalan devlet adamı olarak pozisyonunu kullanabilirdi. Onun NATO’nun doğusunda yaşananlar, Ukrayna savaşı ve Baltık’taki durum üzere birçok alanda söyleyeceği kelamlar çok kıymetli olabilirdi çünkü o NATO içindeki öbür önderlerden daha çok Rusya Devlet Lideri Putin ile yakın” yorumuna yer verildi.

Ghosn, “Bunun yerine Erdoğan, NATO içindeki repütasyonu, şahsî çıkarlarını çoğunluğun güzelliğine kullanmaya tercih eden bir oyun bozan olarak görüldü. İsveç ve Finlandiya üye olduktan sonra Erdoğan’ın oportünist yaklaşımına şahit olan üye ülke sayısı iki artacak. Öbürleri zati onun Putin’le yakınlaşması ve S-400 satın almasıyla kızmıştı. Bu ülkeler büyük bir krizde Erdoğan’ın siyasi atılımlar yaptığını unutmayacak” yorumunu yaptı.

“F-16 TESELLİ MÜKAFATI OLDU”

İmzaların atıldığı muahede ile birlikte Ankara’nın istediği teröristlerin iade edilmesinin yakın gelecekte mümkün olmadığını öne süren Ghosn, “Silah ambargosunun kaldırılması da kıymetli değil. Ankara’nın en çok muhtaçlık duyduğu silahlar Amerika’dan geliyor” dedi.

Biden’ın F-16 çıkışının Türkiye için teselli ikramiyesi olduğunu lisana getiren Ghosn, “Türkiye’nin daha gelişmiş olan F-35’leri satın almasına hala pürüz konuluyor ki Türkiye bu savaş uçaklarının üretimine de katılacaktı lakin S-400’ler sebebiyle atılmıştı” dedi. Ghosn ayrıyeten Erdoğan ile Biden’ın yüz yüze görüşmesinde ABD Başkanı’nın samimi olmadığını da öne sürdü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*