Maymun çiçeğine karşı Imvanex aşısına Avrupa Birliği’nden onay

Avrupa Birliği İlaç Ajansı (EMA), Imvanex aşısını geçen hafta onaylamıştı. Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), geçen hafta, başta Avrupa olmak üzere dünyada yayılmayı sürdüren maymun çiçeği salgınını Milletlerarası Halk Sıhhati Acil Durumu (PHEIC) ilan etmişti.

DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün şimdiye kadar 75 ülkeden 16 binin üzerinde maymun çiçeği hadisesini doğruladığını belirterek, virüs nedeniyle 5 kişinin ömrünü yitirdiği bilgisini paylaşmıştı.

Komisyonun onayı ise DSÖ’nün kararından kısa müddet sonra geldi.

Euronews’te yer alan habere nazaran; Bavarian Nordic İcra Heyeti Lideri Paul Chaplin, “Onaylanmış bir aşının mevcudiyeti, ülkelerin yeni ortaya çıkan hastalıklarla çabaya hazır olma durumunu kıymetli ölçüde artırabilir, fakat bu yalnızca biyolojik hazırlığa yönelik yatırımlar ve planlamayla mümkün” diye konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada’da maymun çiçeği hastalığının önlenmesi için onay alan tek aşı olan Imvanex için Avrupa Birliği’nde (AB) şu ana kadar yalnızca çiçek hastalığının tedavisi için onay verilmişti.

Ancak şirket, mevcut maymun çiçeği salgını sırasında aşıyı “etiket dışı” kategorisindeki kullanım için birkaç AB ülkesine tedarik etmişti.

“Etiket dışı ilaç kullanımı”, ruhsatlı bir ilacın, prospektüs bilgilerinde yer almayan amaç tıpta kullanımı olarak tanımlanıyor.

Bavarian Nordic’ten yapılan açıklamada, onayın tüm Avrupa Birliği üye devletlerinin yanı sıra İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç’te de geçerli olduğu belirtildi.

Şirket, Imvanex’in geliştirilmesinin son 20 yılda ABD hükümetinden gelen değerli yatırımlarla mümkün olduğunu aktardı.

HOLLANDA’DA AŞILAMA BAŞLADI

Bu ortada Hollanda’da risk kümesindeki bireyler için maymun çiçeği virüsüne karşı aşılamalar başladı.

Hollanda Halk Sıhhati ve Etraf Enstitüsünden (RIVM) yapılan açıklamada, Amsterdam ve Lahey Belediyelerindeki sıhhat merkezlerinde maymun çiçeği virüsüne karşı birinci aşılamaların başladığı belirtildi.

Amsterdam’daki merkezde birinci gün 50, sonraki her gün 100 kişinin maymun çiçeği virüsü aşılamalarının yapılacağına değinilen açıklamada, aşı için davet edilen 32 bin kişinin büyük çoğunluğunu erkek erkeğe bağ yaşayanlar ve trans bireylerin oluşturduğu kaydedildi.

Açıklamada, aşının iki doz halinde uygulanacağı, ikinci dozun birincisinden dört hafta sonra yapılacağı bildirildi.

Hollanda’da toplam 70 bin maymun çiçeği aşısı bulunduğu vurgulandı.

RIVM’in 21 Temmuz’da açıkladığı datalara nazaran, Hollanda’da 712 bireyde maymun çiçeği virüsü tespit edildi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ

Endemik bir virüsün neden olduğu ender hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika tipi olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Genellikle hayvandan beşere ve nadiren beşerden beşere yakın temasla bulaşan virüs, bedende yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*