Maymun çiçeği virüsü yayılırken DSÖ’den korkutan ikaz

Dünyada maymun çiçeği virüsü paniği büyüyor. Şu ana dek yaklaşık 10 ülkede görülen virüs Dünya Sıhhat Örgütü’nü de harekete geçirdi. Acil olarak toplanan örgütten yaz aylarına dair kaygı veren bir ihtar geldi.

Maymun çiçeği virüsü giderek yayılırken Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), dün fevkalâde toplantı düzenledi.

DSÖ, Avrupa’da 100’den fazla doğrulanmış maymun çiçeği virüsü olayının görülmesinin akabinde, yaz aylarında düzenlenecek şenlikler ve partilerle virüsün Avrupa’da yayılmasının hızlanacağı ihtarında bulundu. İngiliz sıhhat yetkilileri de birçok olayın şimdi tespit edilmediğini ve olay sayısının süratle artmasını beklediklerini belirtti.

Uzmanlar, virüsün daha çok cinsel yolla bulaştığı tarafında bulgular olduğuna dikkat çekiyor.

İSRAİL’DE DE KUŞKULU OLAYA RASTLANDI

Doğrulanmış hadiseler, şu ana dek İngiltere, İspanya, Portekiz, Almanya, İtalya, ABD, Kanada, Belçika, Hollanda ve Avustralya’da görüldü. İsrail’de de yakın vakitte Avrupa’dan dönen bir şahısta semptomlara rastlandığı bildirildi.

Almanya, bunun “bugüne kadar Avrupa’da görülen en büyük maymun virüsü salgını” olduğunu belirtti. Öte yandan bilim insanları, maymun çiçeği hastalığının Covid-19 üzere bir salgına dönüşmesini beklemiyor.

DSÖ dataları, çiçek hastalığını yok etmek için kullanılan aşıların maymun çiçeği virüsü hastalığına karşı da yüzde 85’e kadar tesirli olduğunu gösteriyor.

SEMPTOMLARI NE?

Birinci olarak 1970’lerde Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde görülen virüs, son 10 yılda Afrika’nın batısında büyük artış gösterdi. Genelde yakın temasla bulaşan maymun çiçeği virüsü, yüzde ve bedenin geri kalanında deri döküntüleriyle kendini gösteriyor, ayrıyeten ateş, baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı, yorgunluk üzere semptomlara neden oluyor.

Çiçek hastalığı ile tıpkı virüs ailesinden gelen maymun çiçeği virüsü, daha az ölümcül olsa da iki çeşidinden biri olan Kongo varyantında mevt oranı yüzde 10’u bulabiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*