Kim attı bu füzeleri

Ukrayna Güney Harekât Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rus ordusunun Odesa limanını dört füzeyle hedef aldığı, füzelerden ikisinin limana isabet ettiği belirtildi. Açıklamada, “Düşman Kalibr seyir füzeleri ile Odesa limanına saldırdı. Füzelerde 2’si hava savunma sistemleri tarafından düşürüldü, 2’si limanın altyapısına isabet etti” denildi.

‘SORUMLUSU RUSYA OLUR’

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, “Rusya’nın Odesa limanına füze saldırısı, verdiği sözleri tutmaması ve İstanbul anlaşması kapsamında BM ve Türkiye nezdindeki taahhütlerine uymaması 24 saatten az sürdü. Yerine getirmemesi durumunda Rusya, küresel gıda krizinin tüm sorumluluğunu üstlenecektir” dedi. Odesa valisi Maksim Marçenko ise saldırıda yaralananlar olduğunu ve liman altyapısının zarar gördüğünü belirtti. Önceki gün Türkiye’nin liderliğinde, Ukrayna ve Rusya tarafından Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde Ukrayna’dan tahıl sevkıyatına yönelik anlaşma imzalanmıştı.

HAFTALAR İÇİNDE BAŞLAYACAK

Dönüm noktası niteliğindeki anlaşma, küresel gıda fiyatlarındaki artışın önüne geçilmesi ve küresel gıda krizinin çözümü için önemli olarak görülürken, Ukrayna tahılının Odesa, Çernomorsk ve Yuzni limanlarından yeniden dünya pazarına sunulmasının önünü açıyor. Birkaç hafta içinde tam olarak faaliyete geçmesi beklenen anlaşma kapsamında Rusya, sevkıyat sırasında limanları hedef almayacak.

ODESSA SALDIRISINA TEPKİ YAĞDI:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*