Kıbrıs’ta bağımsızlığın 48. zafer yılı

Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 48. yılı, dün Lefkoşa’da merasimle kutlandı. 20 Temmuz 1974’te düzenlenen harekât için bu yılki merasim, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunması ile başladı.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 48. yılı hasebiyle anıt özel defterini imzalayan Tatar, yaptı şunları söyledi: “Ulu başkan Mustafa Kemal Atatürk, sizin, unsur, niyet ve uğraşınız Kıbrıs Türk halkına ışık tutmaya ve rehberlik etmeye devam ediyor. Hak, adalet ve özgürlük davamızı milletlerarası alanda zafere taşıyana kadar çabamızı kararlılıkla sürdüreceğimizi vurgulamak isterim. Kıbrıs Türk halkının verdiği büyük çaba ve Türkiye’nin büyük dayanağıyla sürdürdüğü direnişin zaferle sonuçlandığı 20 Temmuz Barış Harekâtı’nın 48. yıldönümünde, bir sefer daha kelam veriyoruz. Devletimizden, bağımsızlığımızdan ve egemenliğimizden vazgeçmeyeceğiz” tabirlerini kullandı.  

Oktay da anıt özel defterini imzaladı. Oktay, “Aziz Atatürk, bugün Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin varlığını ve geleceğini garanti altına alan Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 48. yıldönümünü idrak etmekteyiz. Türkiye Cumhuriyeti, ana vatan ve garantör ülke olarak bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da Kıbrıs Türk halkının hükümran haklarının hürriyet ve refahının teminatı olmaya, tarihi ve ahdi sorumluluklarını yerine getirmeye devam edecektir..” 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*