İTO Başkanı Avdagiç: Türkiye dünyanın A planı haline gelmeyi başaracaktır

İTO Başkanı Avdagiç: Türkiye dünyanın A planı haline gelmeyi başaracaktır
İTO Başkanı Avdagiç: Türkiye dünyanın A planı haline gelmeyi başaracaktır

İSTANBUL Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Tedarik zincirlerinin hasar gördüğü süreçte dünya tedarik zincirinin en sağlam halkalarından biri olduğumuzu gösterdik. İnanıyoruz ki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sınavını başarıyla veren Türkiye, yakın bir gelecekte dünyanın A planı haline de gelmeyi başaracaktır” ifadesini kullandı.

İSTANBUL Ticaret Odasından (İTO) yapılan açıklamada İTO’nun kasım ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmaya yer verilen İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Türkiye ekonomisinin yüksek enflasyon, yüksek işsizlik ve yüksek cari açıkla mücadele reçetesinde tek ilacın üretim olduğunu söyledi.

Avdagiç, küresel durumun gelecek dönemde gerek üretim ve gerekse lojistikte, eşi benzeri görülmemiş fırsatları Türkiye’ye sunacağına belirterek, “Ancak bunun tek bir şartı var. Hükumet ve özel sektör olarak bu fırsatı değerlendirmek için olabildiğince hızlı harekete geçmek zorundayız” ifadesini kullandı.

Uluslararası sermayeyi çekecek ortamı hazırlamanın ve yatırım ortamını iyileştirecek adımları hızlandırmanın önemine vurgu yapan Avdagiç, “Daha da önemlisi ihtiyaç duyulan alanlarda gerekli yatırımları selektif olarak etkili şekilde teşvik etmektir” dedi.

Avdagiç, Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir büyüme patikasında yol almasını önemsediklerini ifade ederek şunları kaydetti:

“Rekabetin gücü, sürdürülebilirliği ile sınırlıdır. Bu bakımdan Türkiye ekonomisinin, sürdürülebilir büyüme patikasında yol almasını önemsiyoruz. Bu çerçevede ekonomimizin bir yandan mevcut büyüme potansiyelinin artırılması, bir yandan da makul bir oranda büyümenin sürdürülebilirliğinin sağlanması, iş dünyamızın temel beklentisidir.”

“Türkiye’ye daha güçlü tarihi bir fırsatın kapıları aralanacaktır”

Hükumetin ve özel sektörün dinamizmi, kararlılığı ve odaklanması ile Türkiye’nin dünya değer zincirinin güçlü bir parçası olacağına inandığını belirten İTO Başkanı Avdagiç, “Yine inanıyoruz ki mevcut konjonktür, küresel tedarik zincirinde güçlü bir hub olmaya odaklanmada Türkiye’ye her zamankinden daha güçlü tarihi bir fırsatın kapılarını aralayacaktır” ifadesini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*