İsveç, NATO üyeliğini görüşmek için Türkiye’ye heyet gönderiyor

İsveç hükümeti, NATO üyeliğini görüşmek için diplomatlardan oluşan bir heyeti Türkiye’ye göndermeye karar verdiğini açıkladı. İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, heyetin Türkiye’ye gideceğini doğrularken, iktidarda bulunan Toplumsal Demokrat Parti’sinin, ülkenin NATO üyeliğine başvurması istikametinde aldığı kararı pahalandırmak için çok yakında Ankara’ya bir heyet gönderileceğini belirtti.

İsveç’in NATO üyeliği müracaatına karşı Rusya’nın yansısını de kıymetlendiren Linde, ”Rusya, havsa alanımızı ihlal etti, bizim Nazi olduğumuza dair dezenformasyon kampanyaları yaptılar. Siber hücumlar artırılacaktır ve hududumuzda bir hareketlilik yaşanacaktır” tabirlerini kullandı. Toplumsal Demokrat Parti’nin idaresinin dünkü toplantısından NATO’ya üyelik başvurusu yapılması kararı çıkmıştı. Bu kararla birlikte mecliste sağ partilerin de takviyesi ile İsveç’in NATO üyeliğine müracaatına kesin gözüyle bakılıyor.

Öte yandan Almanya’nın başşehri Berlin’de, NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı’nda, Linde ile bir ortaya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın PKK/YPG’ye çok açık dayanak verdiğini savunarak, “Bu da halkımızın hissiyatını olumsuz tarafta etkiliyor, gözümüzün önünde tüm ikazlarımıza karşın. Münasebetiyle müttefik olacak bir ülke açıkça PKK/YPG’ye, her gün bize saldıran askerlerimizi, polisimizi şehit eden, sivillerimizi şehit eden terör örgütüne dayanak vermemeleri gerekiyor” demişti. (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*