İmar rantı teşebbüsüne reaksiyonlar büyüyor

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, Mersin’in en pahalı pozisyonunda bulunan PTT tesislerinin toprağını konut ve ticaret yapılaşmasına açma teşebbüsüne yansılar büyüyor.

Mersin Yenişehir ilçesine bağlı kıyı yolunun sonunda yer alan PTT tesislerinin yerinin Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından imarının kamusal alandan konut ve ticaret halinde değiştirilmesi teşebbüsüne reaksiyonlar büyüyor. Bölgenin Mersin için çok değerli bir noktada olduğunun altını çizen CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, “Mersin’in incesi pozisyonundaki Yenişehir Kıyı Yolunun sonunda bulunan PTT tesisleri Etraf ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ranta kurban edilmek isteniyor” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDE KAMUSAL ALAN İLAN EDİLMİŞTİ”

Daha evvel bölgenin Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisinde oy birliği ile kamusal alan ilan edildiğini hatırlatan CHP’li Gökçel, “Bu güzelim alan, Mersin Büyükşehir belediye Meclisinin 21 Haziran 2021 tarihinde oy birliği ile kamu alanı olarak belirlenen bu yeri ticaret + konut olarak imarını değiştirerek burayı betona, griye boyamak istiyorlar. Bu rantı engelleyeceğiz. Bir Mersinli olarak Mersinlilerin hakkı olan bu alanı ranta açtırmayacağız. Mersin Büyükşehir meclisinin gerisinden dolanarak Mersinlinin olan bu yeşil alanı size katlettirmeyeceğiz. Bununla ilgili mecliste de her yerde de gayret edeceğiz. Ve bu alanı yeşil alan olarak muhafazaya devam edeceğiz” diye reaksiyon gösterdi.

BAŞKAN SEÇER: “BURASI BABANIZIN MALI MI?”

PTT Tesislerinin imar müsaadelerinin değiştirilmesine ait 8 Haziran’da Belediye Meclisinde reaksiyon gösteren Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer, “Bu memleket sizin babanızın malı mı?” diye reaksiyon göstermişti. Twitter hesabından da bahisle ilgili açıklama yapan Seçer, “Belediye Meclisimiz’in 14.06.2021 tarihinde “Kamu Hizmet Alanı” olarak oy birliği ile onayladığı 14 bin 589 metrekarelik sahilimizdeki cazibe alanı PTT Tesisleri’ni direkt “Ticaret + Konut” alanına çevirmek istiyor. Nedir bu beton ve rant aşkı?” diye reaksiyon gösterdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*