İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı: 1 milyon Suriyelinin dönüşü planlanıyor

Suriyelinin istekli geri dönüşüne yönelik 240 bin konut yapılacağını açıkladı.
İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, yapılan operasyonlarla terörden arındırılan Suriye’nin kuzeyindeki inançlı bölgelerde incelemelerde bulundu. Operasyonlarla inançlı hale getirilen ve hayatın olağanlaştığı Azez’deki toplu konut alanında incelemelerde bulunan Çataklı, yapılan yeni konut projeleri ile geri dönüşlerin hızlanacağını açıkladı.

“BÖLGEDE ÇADIR VE BRİKET MESKENLERDEN KONUTLARA GEÇİLİYOR ARTIK”

Çataklı yaptığı açıklamada, “Bulunduğumuz bölgede 350-400 binleri bulan sistemsiz bir yerleşme vardı. Bu bölgede AFAD uyumunda yapılan en kıymetli faaliyet bu sistemsiz kampları tertipli hale getirmekti. Artık bu noktada ikinci evreye geçildi ve bu basamak ile bir kısmı çadırdan briket konuta geçmekti. Briket konut ve konteynerde yüzde 50’yi geçtik. Artık de bunun ileri versiyonuna geçerek konut evresine geldik. Bu noktada daha nizamlı konut basamağına geçerek mahalle ve ilçe büyüklüğünde temel toplumsal yerlerin, cami ve okulların bulunduğu alana geçildi. Bunlar sivil toplum kuruluşlarının eliyle yapıldı. Bu gezdiğimiz nokta da bunun bir örneği. Burası 200 bin kişinin hala kamplarda kaldığı bir bölge ve bunların birçok savaşta yakınlarını, konutunu kaybetmiş beşerler. O yüzden bu bölgede konut basamağına geçtik. Bu bölgede 6 milyona yakın insan var. Bunların birçoğu Suriye’nin öbür bölgelerinden gelen beşerler. Bunlar için briket meskenler haricinde ikinci basamak olarak artık konut üretimine geçtik. Bu konutları sivil toplum kuruluşları ve memleketler arası kuruluşların dayanağıyla yapıyoruz” tabirlerini kullandı.

KAMPLARDA VE ÇADIRLARDA YAŞAYANLAR KONUTLARA YERLEŞTİRİLİYOR

Azez ilçesindeki tertipli konut bölgesinde inceleme yapan Çataklı, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. İmali tamamlanan konutlara Azez’deki kamp ve çadırlarda yaşayanların yerleştirildiğini belirten Çataklı, konutların AFAD’ın uyumunda sivil toplum kuruluşlarının dayanağıyla yapıldığını aktardı. Çataklı, yeni konut bölgelerinde okul ve cami de yapıldığını söyledi.

1 MİLYON SURİYELİNİN İSTEKLİ GERİ DÖNÜŞÜNE YÖNELİK 240 BİN KONUT YAPILACAK

Özellikle geri dönüşleri hızlandırmaya yönelik çalışmaların da ağırlaştırıldığını açıklayan Çataklı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatının akabinde 1 milyon Suriyelinin istekli geri dönüşüne yönelik 240 bin konut yapılacağına dikkati çekti. Çataklı, kelam konusu konutların 13 farklı noktada yer alacağını, bunlardan üçünün projesinin tamamlandığını söyledi. Çataklı, bu konutların 13 farklı kent üzere düşünülebileceğini ve buraya istekli geri dönüş yapacak Suriyelileri yerleştirmeyi planladıklarını tabir etti.

KAYNAK: İHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*