Halkevleri Genel Konseyi, birleşme davetiyle toplandı

Halkevleri 27. Olağan Genel Şurası, “yoksullaştırmaya ve faşizme karşı direnişte birleşme” davetiyle Ankara’da toplandı. Halkevleri Genel Lideri Nebiye Merttrük, tahlil ve değişim anahtarının halkın elinde olduğunu belirterek direnişi büyütme davetinde bulundu. Genel konseye katılan HDP ve sol-sosyalist partilerden temsilciler de ortak uğraş vurgusunda bulundu.

İnşaat Mühendisleri Odası’nda yapılan genel heyete Emek Partisi Genel Lider Yardımcısı Selma Gürkan, KESK Eş Genel Lideri Şükran Kablan Yeşil, TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut, ESP ismine Mehmet Ali Tosun, İHD Eş Genel Lideri Öztürk Türkdoğan üzere çok sayıda siyasi parti, sendika ve meslek örgütü temsilcisi katıldı.

MERTTÜRK: FAŞİZM İNSANLARIN HEM DEVASI HEM ÇARESİZLİĞİ

Halkevleri Genel Lideri Nebiye Merttürk açılış konuşmasında, halkın görülmemiş bir fakirleşme ve hayat pahalılığı altında ezildiğini söyledi. Bir yandan geçim tasası büyürken öbür yandan ülkede değişim beklentisinin arttığını tabir eden Merttürk, “Bu süreçte gerçek tahlil ve değişim anahtarının halkın elinde olduğunu bilerek, yeni sorumluluklar almak için bir ortadayız. Bugün kirasını faturasını ödeyemeyen, sağlıklı beslenemeyen, aldığı fiyatla geçinemeyen milyonlarca insanın bu sistemden beklentisi tükeniyor. Hükümranlar kitleleri fakirleştirirken, bir yandan da ne kadar demokratik hak varsa baltalamaya çalışıyor. Faşizm onların hem devası hem çaresizliği. Biz sessiz kaldığımızda dermanları, direndiğimizde ise çaresizliği oluyor” dedi.

Bu ülkenin umudunun direnişlerinde olduğunu belirten Merttürk, “Kapitalizmin tarihi krizi karşısında toplumsal ihtilal imkanın direnişin içinde büyüdüğünü görüyoruz. Halkın bağımsız siyaset iradesi bu direnişler içerisinde oluşacak. Daima tartışımız birlik gereksinimi fakat o direnişler içerisinde gerçekleşebilir. Halk kendi gücü ve tahlil çözüm kapasitesini o direnişler içerisinde görecek” diye konuştu.

Direnişte olan DİSK Güç Sen üyesi emekçiler, “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla kürsüye çıktı. Bir personel, “Direnişimizin her anında yanımızda olan Halkevleri’nde içtiğimiz çayın tadı hala ağzımda. Ben 45 yaşımdan sonra halk olduğumu öğrendim. Değil 77 gün, 777 gün de olsa kazanana kadar vazgeçmeyeceğiz” dedi.

SANCAR: NE BU ZORBA İKTİDAR, NE DE KÖHNEMİŞ ESKİ SİSTEM

HDP Eş Genel Lideri Mithat Sancar, iktidarın çözüldükçe ülkeyi de çürütmek istediğini söyledi. Yoksulluk ve açlık bakımından tahminen de tarihin en acı devrinin yaşandığını belirten Sancar, şöyle konuştu: “Bu açlık, yoksulluk ve sefaletin sebebi iktidarın rant, talan, sömürü ve savaş politikalarıdır. Savaş siyasetlerine sarılıyor, halkın sıkıntılarına tahlil bulma imkanı bulmayınca halkı ayrıştırmak, düşmanlaştırmak ve savaş tehditleriyle yıldırmak için uğraşıyor.

İşte bunlara karşı asıl ve gerçek tahlil bütün demokratların, devrimcilerin, ilericilerin ortak uğraşıdır. Bizler gücümüzü birleştirirsek bütün bu siyasetleri boşa çıkarırız, bu zorba iktidarı kesinlikle durdurur ve değiştiririz. İşte bizlerin uzun müddettir burada çeşitli kuruluş ve partileriyle halkın çeşitli bölümleriyle oluşturmaya çalıştığımız gayret iştiraki tam da bu amaca yöneliktir. Biz bu çaba iştirakini yalnızca günün sıkıntılarının tahlili için değil, yalnızca seçimlere dönük bir hesap ya da taktik siyaset olarak değil stratejik bir birliktelik olarak görüyoruz. Ortak çaba bu iktidarı durdurmak ve değiştirmek için kuraldır. Fakat tıpkı vakitte bu iktidarın yerine eski köhnemiş zihniyetlere karşı gerçek alternatifi de üretmektir. Bizler ne bu zorba iktidarı ne de köhnemiş eski sistemi istiyoruz. Bizler yeni bir başlangıç istiyoruz.”

EMİR: SEÇİM, AK PARTİ İÇİN BİR SON, HALKIN İKTİDARI İÇİN GERÇEK BAŞLANGIÇ

Ardından sahneye çıkan CHP PM üyesi Murat Buyruk, Sancar’ın muhalefete yönelik tenkidine karşılık verdi. Buyruk, “Eskinin köhnemiş sistemini asla özlemiyor ve getirmeyeceğiz. Fakat bizim geniş ortak paydamız demokrasidir, gerçek bir demokrasidir. Hak ve özgürlüklerin sonuna kadar kullanıldığı, yargının bağımsız olduğu, bütün renklerin kendini temsil ettiği, üretenin yönettiği bir Türkiye; biz bunu hayal ediyoruz. Bunu daima birlikte başaracağız. Bunu başarmak için özgürlük ve demokrasi uğraşında ele ele veren hepimiz, elbette başaracağız. Bu toprakların devrimcileri bunun örneğini verdiler. Ömrün her alanında çabanın nasıl verileceğini her keresinde gösterdiler. Seçim, AKP için bir son, halkın iktidarı için gerçek bir başlangıç olacak” dedi.

AKDENİZ: HALK KENDİ İTTİFAKINI TABANDAN ÖRGÜTLEYEREK KURACAK

Emek Partisi Genel Lideri Ercüment Akdeniz genel heyete gönderdiği bildiride “Ekmek ve özgürlük için personel sınıfı ve halkımız bir çıkış yolu arıyor. Hâkim sınıflar ise işçi halkı iki kutuplu burjuva seçenek ortasında sıkıştırmak, çaresiz bırakmak istiyor. Bu çemberi birlikte kıracağız. Sosyalist, demokratik, ilerici güçler olarak, emek ve meslek örgütleri, demokrasi güçleriyle birlikte halk seçeneğini birlikte oluşturacağız. Halk kendi ittifakını tabandan örgütleyerek kuracak. Halkevleriyle omuz omuza verdiğimiz çabayı önemsiyoruz. Birlikte Kazanacağız, Halk Kazanacak!” dedi.

KADIGİL: SOLCULAR, SOSYALİSTLER, DEMOKRASİYE İNANANLAR BU ÜLKENİN GELECEĞİ

TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, ülkenin tek kişi karanlığından kurtuluşu ve hak ettiği üzere kuruluşu için sorumluk almak gerektiğini anlatarak, “Solcular; sosyalistler; demokrasiye, özgürlüğe, eşitliğe inananlar bu ülkenin geleceği olacaklar. Bir gram aşağısını bile kabul etmiyoruz. Bu salondakilerle yürüyecek milyonlar ülkenin mukadderatını değiştirecek. Egomuza yenilip, köşemize oturup, bu uğraşta biz yokuz mu diyeceğiz; yoksa uzlaştığımız prensipler etrafında saray faşizmine ve kapitalizmin boyunduruğuna mı yenileceğiz. Ne memnun ki bu salondakiler ikinci yolu tercih etmiş bulunuyoruz” dedi.

HAYIR: ORTAK BİR SEFERBERLİĞİ ÖRGÜTLEMELİYİZ

Sol Parti PM üyesi Hasan Hayır da “Ortak bir seferberliği örgütlemek zorundayız. Bizler şayet yeni bir rejim inşa edeceksek, bugünkü rejimden kopuşu örgütlemek zorundayız ve laiklik, kamuculuk olmazsa olmazımızdır” dedi.

ARIKAN: GENÇLER TARİKATLARIN GAYESİ HALİNDE

TKP Merkez Komite Üyesi Ali Ufuk Arıkan, halkın en temel gereksinimlerini bile karşılayamadığını, bayanların ve gençlerin tarikatların gayesi haline geldiğini, emperyalistlerin ülkeyi kendi çiftlikleri üzere gördüğünü söyledi. Halkevlerinin eşitlik, özgürlük demokrasi uğraşını kutladıklarını söyledi. (EVRENSEL)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*