GES, BDDK ve SPK’den sonra TCMB’den ‘zorunlu karşılık’ atılımı

Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası cinsinden ticari nitelikteki nakdi kredilere yüzde 10 seviyesinde uygulanan mecburî karşılık oranını yüzde 20’ye yükseltti.

TCMB, resmi sitesinde yabancı para yükümlülükler için Türk lirası cinsinden menkul değer tesisi ve mecburî karşılıklar hakkında basın duyurusu paylaştı.

Duyuruda, geçen ayki Para Siyaseti Konseyi metninde kıymetlendirme süreçleri tamamlanan teminat ve likidite adımlarının devreye alınacağının kamuoyu ile paylaşıldığı hatırlatıldı.

Duyuruda, şu tabirler yer aldı: “24 Haziran’da devreye alınacak olan teminat havuzunda Türk lirası sabit değerlerin tartısını arttıran uygulamayı tamamlayıcı nitelikte bir uygulama olarak bankalar, yabancı para cinsinden mevduat/katılım fonlarına karşılık ek olarak Türk lirası cinsinden uzun vadeli sabit faizli menkul değer tesis edeceklerdir. Bu uygulama ile liralaşma stratejisi kapsamında para siyasetinin aktifliğinin arttırılması amaçlanmaktadır. Birinci tesis 29 Temmuz tarihinde gerçekleşecektir. Finansal istikrarın desteklenmesi gayesiyle 23 Nisan 2022 tarihli basın duyurusuyla paylaşılan Türk lirası cinsinden ticari nitelikteki nakdi kredilere yüzde 10 seviyesinde uygulanan mecburî karşılık oranı yüzde 20’ye yükseltilmiş olup, tesisi 8 Temmuz’da gerçekleşecektir.” (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*