EŞİK’ten ‘İstanbul Mukavelesi 11 yaşında’ açıklaması: Yasa olarak yürürlükte

Eşitlik İçin Bayan Platformu (EŞİK), İstanbul Sözleşmesi’nin imzaya açılmasının 11’inci yıl dönümünde bir basın açıklaması yayımladı.Açıklamada, ‘’Bugün 11 Mayıs. 11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul’da imzaya açılan ve Türkiye tarafından birinci imzacı olarak imzalanan İstanbul Sözleşmesi’nin 11’inci yıl dönümünde, ‘Nice Yaşlara’ diyoruz. Global çabamızın en büyük yapıtı sayılabilecek bir kontrat, enternasyonal bir başyapıt; İstanbul Kontratı çok yaşasın’’ tabirlerine yer verildi.

İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme kararı sonrası bayan örgütleri tarafından verilen uğraşın anlatıldığı açıklamada, ‘’19 Mart’ı 20 Mart’a bağlayan gece Cumhurbaşkanı’nın tek başına aldığı bir kararla ve meclis iradesi yok sayılarak, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiğini öğrendik. Tek adam tarafından verilen hukuka ters bu karara itiraz etmek için yurdun dört bir yanında sokaklara döküldük. Bu kararın, Anayasa’ya, memleketler arası kontratlar hukukuna karşıtlığını ve ‘yok hükmünde’ olduğunu lisana getirdik. Verilen kararın hukuksuzluğunun tespiti için Danıştay’da 200’ü aşkın sivil toplum kuruluşu tarafından iptal davaları açıldı’’ dedi.

‘BİR TEK CUMHURBAŞKANIN KARARI İLE ÇIKILAMACAĞININ ALTINI ÇİZDİK’

Açıklamada, bayan ve LGBTİ+ örgütlerinin 19 Haziran 2021’de “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” diyerek İstanbul Maltepe Mitingi’nde buluştuğu hatırlatıldı.

Açıklamada şu sözlere yer verildi:

“EŞİK olarak tüm yıl boyunca her türlü mecrayı kullanarak tüm topluma, şiddet ve ayrımcılığın amacındaki kimsenin can güvenliğinin ve şiddetsiz bir hayat hakkının kalmadığını, hayatlarımızın büsbütün erkeklerin denetimine verildiği bir toplum yaratılmak istendiğini anlatmaya çalıştık. Öte yandan temel insan hakları ile ilgili mukavelelerden tek bir Cumhurbaşkanlığı kararı ile çıkılamayacağının ve bunun hukuken yok kararında bir teşebbüs olduğunun altını çizdik. Bu hukuksuz teşebbüsün yalnızca bayanlarla ilgili olarak değil, genel olarak ülkenin geleceği ile ilgili son derece tehlikeli bir sürecin önünü açacağını vurguladık.

‘DANIŞTAY’A YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI İÇİN EK DİLEKÇE VERDİK’

EŞİK’li bayanlar olarak, 24 Haziran 2021 günü Danıştay’a giderek bir an evvel yürütmeyi durdurma kararı vermesi için ek dilekçe verdik ve bir basın açıklaması ile sesimizi Danıştay’a duyurmaya çalıştık. Yürütmeyi durdurma talebimiz bir oy farkla reddedildiğinde, Danıştay 10. Dairesi Yargıçlarını Yürütmeyi Durdurma Kararı Vermeye Çağırdığımız 30 Haziran 2021 tarihli Cüret Vakti bildirisini yayınladık.

Danıştay, iptal davalarını temelden görüşmeye başladı. EŞİK olarak yaptığımız davet üzerine Türkiye’nin her köşesindeki 73 Barodan bayan avukatların iştiraki ile 28 Nisan Perşembe günü İstanbul Sözleşmesi’ni savunduk. Birtakım anlar, kimi savunmalar, birtakım yargılamalar asla unutulmaz. Birinci duruşmanın yapıldığı 28 Nisan 2022 tarihi bu türlü unutulmaz bir gün olarak takvimlerde yerini aldı. Yüzyıllar geçse de, sonuç ne olursa olsun her anı ve dakikası ile tarihi olan İstanbul Mukavelesi Davası hafızalarda bâki kalacak.

28 Nisan’da yaklaşık bin avukatın, baroların, bayan örgütlerinin ve aktivistlerin iştiraki ile Danıştay tarihinde bir birinci gerçekleşti. İçeri girmek isteyen bayanların kapıda polis şiddetine maruz kaldığı, buna karşın merdivenlerde bile oturabilecek yer kalmayan büyük konferans salonunda birinci duruşma yapıldı. Duruşma salonunda her yerden, her siyasi görüşten, her toplumsal kesitten yapılan hukuksal ve politik değerlendirmeler tıpkı yerde birleşti, bütün yollar İstanbul Mukavelesi’nin haklılığına, hayat için değerine çıktı.

Yürütmeyi Sözleşme’den çekilmeye yönelten gece yarısı dürtüsü nedir, diye soruldu? Bu idari süreçte hiçbir kamu faydası olmadığı vurgulandı. Çünkü hala Sözleşme’nin 44 ülke tarafından imzalanmış ve 35 ülke açısından onaylanmış olduğuna; bayanlar ve LGBTİ+lar açısından hayati teminat oluşuna; Sözleşme’den çekilme ile birlikte yaşanan toplumsal infiale; toplumun büyük bir kesitinin bu mukaveleyi desteklediğine dair birçok tarihî itiraz ve soru bir bir sıralandı. Daha evvel Cumhurbaşkanlığı kararının hukuka karşıt olduğu ve kararın iptal edilmesi gerektiği istikametinde görüş bildiren Danıştay Başsavcısı tıpkı halde mütalaa verdi. Ve Danıştay’ın en son kararını beklemek üzere duruşma sona erdirildi.

On birinci yıldönümünü kutladığımız İstanbul Kontratı; bayanların, LGBTİ+ların, yaşlıların, mültecilerin, engellilerin ve başka tüm dezavantajlı kümelerin haklarının ve hayatlarının teminatıdır. Bir varlık hengamesi olan bu davanın, karardan geri dönülene kadar ulusal ve milletlerarası alanda her türlü türel gayretini vereceğimizin kelamını bir defa daha bildiriyoruz. Hepimiz 7 Haziran 2022 tarihindeki ikinci Danıştay duruşmasına hazırlanıyoruz. Tüm kamuoyu ve basının dayanağını bekliyoruz. Haklıyız ve hukuka muhalif çıkış sürecinin iptal edilmesini bekliyoruz.

Tekrar hatırlatıyoruz: 6251 sayılı onay kanunu yürürlükte olduğu sürece İstanbul Kontratı, bir yasa olarak yürürlüktedir.” (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*