DSÖ: Covid-19’un mutasyonlarını takip etmek zorlaşıyor

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, birtakım bölgelerde Covid-19 olaylarının arttığına dikkati çekerek, virüsün ne formda mutasyona uğradığını anlamanın giderek zorlaşmasından tasa duyduğunu belirtti.

Örgütün Cenevre merkezindeki basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, Covid-19’a dair son gelişmeleri kıymetlendirdi.

Ghebreyesus, son bir haftadır Kuzey Kore’yi vuran Covid-19 dalgasını ele alarak, “DSÖ olarak, nüfusunun aşısız olduğu ve çok sayıda kişinin ağır hastalık ile mevt riski taşıdığı ülkede Covid-19’un daha fazla yayılmasından telaş duyuyoruz” dedi.

Kuzey Kore’deki sıhhat sisteminin zayıflığına dikkati çeken Ghebreyesus, DSÖ’nün Covid-19 ile çabaya dair bilgi ve data paylaşımında Kuzey Kore’ye yardım etmeye hazır olduğunun altını çizdi.

Ghebreyesus ayrıyeten DSÖ’nün 6 bölgesinden 4’ünde olayların arttığına işaret ederek, “Çok sayıda ülke test ve genom sıralaması kapasitesini düşürdüğü için virüsün nasıl mutasyona uğradığını takip etmek giderek zorlaşıyor” dedi.

Cenevre’de 22 Mayıs’ta başlayacak Dünya Sıhhat Toplantısı’nın çok kritik kıymet taşıdığını belirten Ghebreyesus, “Toplantıda salgının yanı sıra acil durumun nasıl sonlandırılacağı, aşılar ve antiviral ilaçlara ulaşımın artırılması mevzuları ele alınacak.” halinde konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*