Dolar çıldırdı! Tüm zamanların rekorunu kıran piyasada son durum ne

9 TL'yi aşan dolar tarihi zirvesini görerek yeni bir rekor kırdı
9 TL'yi aşan dolar tarihi zirvesini görerek yeni bir rekor kırdı

Geçtiğimiz haftayı 9,69 liradan kapatan dolar bu hafta yükselmeye devam ediyor. Dolar bugün bir anda fırladı ve 9.83 lirayı geride bırakarak tüm zamanların rekorunu kırdı…

Geçtiğimiz haftayı 9,69 liradan kapatan dolar bu hafta yükselmeye devam ediyor. Son 5 gündür 9,65-9,75 arasında dalgalanan dolar/TL, bugün 9,76 liradan işlem görmeye başladı. 

İlerleyen saatlerde yavaş yavaş yükselmeye başlayan dolar. saat 12:00 sularında tarihinin en yüksek seviyesine çıkarak 9.83 lirayı geride bıraktı. Dolardaki dalgalı seyir devam ediyor… Euro/TL de 11.35 TL’yi geride bıraktı. Gram altın ise 757 lirayı gördü…

Merkez Bankası toplantısı yaklaşırken…

GCM Yatırım Araştırma Müdürü Dr. Tuğberk Çitilci, “Zaten haftaya yapılacak Merkez Bankası toplantısı yaklaşırken fırtına öncesi sessizlik vardı. Kur 9,65-9,75 aralığında fazla durdu. Piyasa artan enflasyona rağmen faiz artışının devamını fiyatlıyor, kur artışının nedeni bu” dedi.

18 KAsım’da en az 100 puanlık faiz indirimi…

18 Kasım’da yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında 100 baz puan faiz indirimi yapılmasını ve politika faizinin yüzde 15’e çekilmesini beklediğini belirten Çitilci, dün MÜSİAD’dan yapılan açıklamanın da faiz indiriminin devam edeceğinin bir işareti olarak değerlendirilebileceğini söyledi.

Merkez faiz indirirse Türk Lirası daha da zayıflar

Tera Yatırım Başekonomisti Enver Erkan da “Zaten yüksek olan enflasyona dair endişeler var. Petrol 85 dolar üzerine geldi, enerjide dışarıya bağımlılık enflasyon artışını hızlandırabilir” dedi. Erkan, “Zayıf lira ve küresel enerji maliyetleri, Merkez Bankası faiz indirirken enflasyonun yüksek kalmasına ve liranın daha zayıf getiride kalmasına neden olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*