Doğaseverler, Çalyan Buzul Gölü’ne hayran kaldı

Van’ın Gürpınar ilçesine yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Norduz Yaylası ve Çalyan Buzul Gölü, doğaseverleri ağırlamaya başladı.

Vadi Tabiat Kulübü üyeleri de bir vakitler sık sık terör olayları ile gündeme gelen Feraşin bölgesine de yakın olan 3 bin 200 rakımlı Çeylan Buzul Gölü bölgesine tabiat yürüyüşü düzenledi. 19 kişilik bir takımla bölgeye seyahat düzenleyen kulüp üyeleri karların erimesiyle birlikte ortaya çıkan doğal hoşluklara hayran kaldıklarını söyledi. 

Vadi Tabiat Kulüp Lideri Ömer Demez, bölgeye birinci sefer tabiat aktifliği düzenlediklerini belirterek, “Çalyan Gölü hakikaten görülmeye bedel, gizli bir cennet. Sat göllerini aratmıyor, nerdeyse birebiri. Göl 3 bin rakımda, tepe ise 3 bin 200 rakımda yer alıyor. Çabucak karşısında Faraşin bölgesi yer alıyor. Şu ana kadar Van bölgesinde buraya kimse gelmedi. Şırnak bölgesine daha yakın olduğu için doğaseverler oradan geliyor. Biz birinci kez Van’dan buraya seyahat takımı getirdik. İştirakçiler göle ve tabiata hayran kaldılar. Sat göllerine alternatif bir doğal hoşluk sunuyor. Her kesin gelip görmesini tavsiye ediyorum” dedi.

Etkinliğe katılan Cahide Pişkin, bölgenin sahip olduğu hoşluğa hayran kaldığını belirtti.
Doğasever Muhammed Mehdi Yavuz ise “Burayı görmeyi çok istiyordum, daima merak ediyordum. Hakkari’deki Cilo-Sat göllerinden bir farkı yok. Tabiat olağanüstüsü bir yer. Daha evvel çok duydum burayı, gelip görünce de hayran kaldım” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*