Doğalgaza bugün yüzde 49 zam geldi! BOTAŞ ev doğal gazı için açıklama yaptı

Doğalgaza bugün yüzde 49 zam geldi! BOTAŞ ev doğal gazı için açıklama yaptı
Doğalgaza bugün yüzde 49 zam geldi! BOTAŞ ev doğal gazı için açıklama yaptı

KASIM ayı itibariyle Doğalgaza yüzde 49 zam yapıldı. Zam, sanayi ve elektrik üretim amaçlı tarifeye yapılırken bu ay da mesken tarifesi sabit kaldı. Ancak, elektrik üreten santrellere verilen doğalgaza gelen yüzde 48’lik zammın elektrik fiyatlarına da zam olarak yansıyacağı belirtiliyor. Bu okkalı zam sonrası ev doğal gazına da zam endişesi yaşandı. Bakanlık mesken doğalgazına zam yok açıklaması yaptı.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) internet sitesinde kasım ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı. Buna göre, BOTAŞ’ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine kasımda uygulayacağı satış fiyatı mevcut tarifede olduğu gibi 1000 metreküp doğal gaz için 1488 lira olarak sabit kaldı.

Kasımda yıllık tüketimi 300 bin metreküpün üzerinde olan serbest tüketicilerin kullandığı 1000 metreküp doğal gazın fiyatı ekim ayına göre yaklaşık yüzde 48 artarak 3 bin 500 liraya çıktı.

Söz konusu ayda organize sanayi bölgesi veya kullanıcı birliği abonelerinin tükettiği 1000 metreküp doğal gazın fiyatı ise yaklaşık yüzde 48 artarak 3 bin 482 liraya yükseldi.

Ayrıca elektrik üretim santrallerinin kullandığı 1000 metreküp doğal gazın fiyatı yaklaşık yüzde 46 artışla 4 bin lira oldu. Doğal gazda fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanıyor.

BOTAŞ: Evlerde kullanılan doğalgaza zam yok

BOTAŞ’tan yapılan açıklamada “Konutlarda kullanılan doğal gaz tarifesinde Kasım ayında bir değişiklik yapılmamıştır. Artan maliyetlerden dolayı Büyük Sanayi ve Ticari Kuruluşları abone grubuna yüzde 48,40 ve elektrik üretim amaçlı kullanılan doğalgaz tarifesine yüzde 46,82 oranında artış yapılmıştır.” denildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*