Cumhurbaşkanı Erdoğan: Doğal gazı çok daha ucuza ulaştıracağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bosna-Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan ziyaretleri dönüşünde ortalarında Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet ve Ülke TV İstihbarat Şefi Mustafa Yıldız’ın da olduğu gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Avrupa’da yaşanan güç krizine ait konuşan Erdoğan, “Avrupa o denli zannedildiği üzere rahat değil, huzurlu değil. Bu çok farklı bir yere gidiyor. Bu türlü bir durum var. Hamdolsun bizim şimdilik bu türlü bir düşüncemiz yok. Rusya bize rastgele bir yaptırım uygulamıyor. Hele hele kendisiyle fiyat konusunda bir görüşmem, konuşmam olmuştu. O husustaki yaklaşımını da bize müspet olarak gerçekleştirirse o vakit esasen “nurun ala nur” olur. Çünkü bizim de sıkıntımız, mümkün olduğunca elektriği yahut doğal gazı vatandaşımıza daha uygun kaidelerde verebilmek. Hele hele 2023 ile birlikte inşallah kendi doğal gazımızı çıkarmamız halinde, onu çıkardığımız andan itibaren biz vatandaşımızın kapısına doğal gazı çok daha ucuza ulaştıracağız” dedi.

Pandemi ile birlikte üretim ve endüstride yaşanan aksaklıklarla birlikte Türkiye’nin güvenli bir tedarik merkezi haline geldiğini de belirten Erdoğan, ““Şu anda gerek Avrupa’dan gerek dünyanın değişik yerlerinden Türkiye’de yatırım için kapımızı çalanlar var. Alışılmış hassasiyetleri sebebiyle bu firmaların kimler olduğu konusuna girmeyeceğim fakat şu an prestijiyle toplamda 20 milyar dolar üzere Türkiye’de yatırım yapma pozisyonunda olan firmalar var” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

ERDOĞAN: TÜRKİYE’NİN DOĞAL GAZ ZAHMETİ YOK

Öncelikle biraz geri gitmek istiyorum. Yenilenebilir güç konusunda olağan doğal gaz külfeti patlak vermediği periyotta başta Almanya ve Fransa olmak üzere bunlar çok havalı dolaşıyorlardı. Zira “bizim nükleer gücümüz var” diyorlardı. Nükleer güç hasebiyle da rahat olduklarını söylüyorlardı. Doğal gaz konusunda da külfetlerini olmadığını söylüyorlardı. Hatta o ortalarda benim Merkel’le de Macron’la da görüşmelerim olmuştu. O görüşmelerde de onlar kömürü, yani termik santralleri kapatacaklarını ve yenilenebilir güce geçeceklerini, hatta hatta nükleer güç santrallerini de kapatma kararı aldıklarını söylemişlerdi. Mesela Almanya üç santrale indirmişti. Scholz gelince Scholz’la da ben bu mevzuyu konuştum, “Ben Merkel’in attığı adımdan geri gitmem. Ben de bu nükleer güç santrallerini kapatmakta kararlıyım” dedi. “Bunu âlâ düşündünüz mü?” dedim. “Evet, zira yenilenebilir güç artık Avrupa Birliği’nin ortak bir kararı” dedi. Baktım Macron da tıpkı durumda. Ve ne oldu? Bir ay geçmedi, Almanya çabucak Ruhr havzasını açma kararı verdi ki Ruhr havzası Almanya’nın kömürde çok güçlü olduğu, kıymetli bir termik santral havzasıdır. Şu anda Almanya Ruhr havzasını yani termik santrali kullanmaya başladı. Bu türlü bir duruma geldi. Doğal Rusya keyfinden bu kararları almadı, bu adımları atmadı. Avrupa o denli zannedildiği üzere rahat değil, huzurlu değil. Bu çok farklı bir yere gidiyor. Bu türlü bir durum var. Hamdolsun bizim şimdilik bu türlü bir külfetimiz yok. Rusya bize rastgele bir yaptırım uygulamıyor. Hele hele kendisiyle fiyat konusunda bir görüşmem, konuşmam olmuştu. O bahisteki yaklaşımını da bize müspet olarak gerçekleştirirse o vakit aslında “nurun ala nur” olur. Çünkü bizim de sıkıntımız, mümkün olduğunca elektriği yahut doğal gazı vatandaşımıza daha uygun koşullarda verebilmek. Hele hele 2023 ile birlikte inşallah kendi doğal gazımızı çıkarmamız halinde, onu çıkardığımız andan itibaren biz vatandaşımızın kapısına doğal gazı çok daha ucuza ulaştıracağız. Maksadımız bu. Şimdilik bu mevcut rezerv, ihraca yönelik bir rezerv değil. Fakat Türkiye için çok büyük bir kapıyı inşallah açmış olacağız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşanan krizden ötürü Avrupa’nın Rusya-Ukrayna savaşına yönelik halinin değişip değişmeyeceği tarafındaki soruya ait şu değerlendirmede bulundu:

“Bu kışı atlatmadan o denli bir kararı vermek güç üzere geliyor bana. Zira Avrupa için bu kış o denli kolay geçmeyecek, çok problemli bir kış olacak, mali noktadan faturası çok ağır bir kış olacak” 

TÜRKİYE’YE 20 MİLYAR DOLAR YATIRIM GELDİ

Avrupa’da yaşanan güç kriziyle birlikte üretim ve endüstride aksamaların yaşanmasından sonra Türkiye’nin inançlı bir tedarik merkezi haline gelmesi ile birlikte. Türkiye bu süreçten güçlenerek çıkar mı? sorusuna da cevap veren Erdoğan, “Şu anda gerek Avrupa’dan gerek dünyanın değişik yerlerinden Türkiye’de yatırım için kapımızı çalanlar var. Doğal hassasiyetleri sebebiyle bu firmaların kimler olduğu konusuna girmeyeceğim lakin şu an prestijiyle toplamda 20 milyar dolar üzere Türkiye’de yatırım yapma pozisyonunda olan firmalar var. Bu sayı inşallah daha da yükselecek, o denli gözüküyor. Bir de şu anda mali noktada dışarıdan parasını Türkiye’de park eden firmalar da başladı. Zira öbür ülkelere itimat kalmadı. Lakin Türkiye’ye bu noktada itimat var” dedi.

MERKEZ BANKASI GÜÇ KAZANIYOR

Bununla ilgili olarak birçok görüşmeleri ben ve arkadaşlarım yürütüyoruz ve bu görüşmeler sonucunda de olumlu sonuçlar alıyoruz. İşi gevşetmeyeceğiz, sıkı tutacağız ve bu süreci de en hoş formda inşallah değerlendireceğiz, atlatacağız. Çünkü Merkez Bankamızda dikkat ederseniz bir sefer rezerv yükselmeye başladı. Bu alışılmış döviz rezervi noktasında bizim rahat hareket etmemizi sağlamış oluyor. Bu mevzuyla ilgili de şu anda birçok dost ülke gerekli takviyelerini sağ olsun veriyorlar. Onlardan borçlanmamız Merkez Bankası olarak güçlenmemize neden oluyor. İnşallah bunu başarmak suretiyle de dövizdeki bu badireyi aşmış olacağız. Bir başka taraftan da bilhassa ihracatta malum o denli eserler var ki bunlar ithale dayalı, bu eserlerde de dövize gereksiniminiz var, bunları da bu yolla karşılamış oluyoruz. Bu noktada şu anda ilgili bakanlıklarımız, kurumlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Hele hele olağan bu periyotta turizmde çok önemli bir gelişme var. Turizmdeki gelişmeyle de hamdolsun koronavirüs devrinin öncesine geçtik ve şu anda turizmde gerek Rusya gerek Ukrayna gerek batıdan önemli turist çekmeye başladık. Bu mevzuda da alışılmış Kültür ve Turizm Bakanıma teşekkür ediyorum. Zira bu işi kovalamadığınız sürece sonuç almak da mümkün değil. Tıpkı formda İngiltere’den de önemli manada turist alıyoruz. Bu türlü bir periyodun içerisindeyiz” tabirlerini kullandı.

KORSANLIK YAPANLAR EN BÜYÜK DARBEYİ YİYECEK

13 Eylül’de de Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesi açıklanacak. Kelam konusu projenin 250 bin konut olacağı tabir ediliyor. Bu kampanya vatandaşımızı nasıl etkileyecek? sorusunu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu kampanyanın vatandaşımızı çok çok olumlu istikamette etkileyeceğine inanıyoruz. Burada yalnızca konut değil, birebir halde arsa projemiz var. 250 bin konut, 100 bin altyapılı konut yeri içeriyor. İcabında vatandaş “ben kendim yapacağım” diyorsa, onlara da “buyur kardeşim, 100 bin arsa var, kendin de yapabilirsin” diyoruz. Ayrıyeten 10 bin sanayi sitesiyle vatandaşımıza kendi işini kurma imkanı da sağlanacak. Gençler, emekliler, engelliler, şehit yakınları ve gazilere yönelik özel kontenjanlar olacak. Vatandaşlarımıza böylelikle mesken sahibi olabilme kolaylığı sunuyoruz. Bunlarla birlikte inanıyoruz ki yüksek kira bedeli almak suretiyle korsanlık yapanlar da burada en büyük darbeyi yiyeceklerdir” biçiminde konuştu.

KAYNAK: HABER7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*