Cumhurbaşkan Erdoğan’dan minimum fiyat ve memur maaşı açıklaması (Kurban Bayramı tatili kaç gün)

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, iktisat gündemiyle toplandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantı 4 saat sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana gündem hususları ortasında taban fiyatta artış beklentisi, emekli ve memur maaş artırımı, Kurban Bayramı tatili, NATO Doruğu ve orman yangınları olan toplantı sonrası açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

Terör, göç, savaş, ekonomik ve toplumsal krizler üzere hayati sınamalardan geçen bölgemizde Efes 2022 Tatbikatı dostlarımıza inanç, düşmanlarımıza kaygı veren bir program olarak muvaffakiyetle icra edilmiştir. Dünyanın terörle gayretinde en eski ve en tesirli ülkelerin başında geliyoruz.

“KUŞATMA TEŞEBBÜSLERİNİ AKAMETE UĞRATTIK”

Siyasi ve insani krizlerin yükünü en fazla taşıyan ülke durumundayız. Tehditleri kaynağında ortadan kaldırma üzerine kurulan stratejimizi muvaffakiyetle uyguluyoruz. Milletlerarası platformlarda unsurlu duruşumuzla farkımızı her alanda gösteriyoruz. Türkiye’yi bir yandan terör koridoruyla kimi ülkeler vasıtasıyla kuşatma teşebbüslerini akamete uğrattık, uğratmayı da sürdüreceğiz.

“SURİYE’DE YENİ HAREKATLARA BAŞLAYACAĞIZ”

Suriye hududunda oluşturmaya başladığımız güvenlik koridorunun eksikliklerini tamamlamayla ilgili hazırlıklarımız biter bitmez yeni harekatlara başlayacağız.

Akdeniz ve Ege’deki tüm haklarımızı müdafaaya yönelik gerekli adımları atacağız.

MARMARİS’TE ORMAN YANGINI

Marmaris’te ağır ağaçlandırma çalışması yapacağız. Marmaris’te yanan 5 bin 142 hektar alan fidan dikilerek tekrar ihya edilecek.

NATO ZİRVESİ

Yarın İspanya’ya NATO Doruğu’na gidecek, ülkemizin hak ve menfaatleri doğrultusunda ne gerekiyorsa onu yapacağız. NATO doruğunda terörle uğraş konusunda muhataplarımızın riyakarlıklarını yüzlerine, evraklarla söyleyeceğiz. PKK/YPG, FETÖ üzere terör örgütleri konusunda sergilenen riyakarlıkları muhataplarımıza evraklarla, bilgilerle, imgelerle söz edeceğiz.

KARADENİZ’DE DOĞALGAZ REZERVİ

Karadeniz’deki rezerv ölçüsü ülkemiz için büyük bir umut ve moral kaynağı oldu.

Adana’da petrol arama çalışması yaptığımız iki kuyuda yüksek kaliteli petrol bulduk. Petrolün rezerv bedeli yaklaşık 1 milyar dolar olarak hesaplanmıştır.

EKONOMİ

Küresel iktisattaki dalgalanma tüm boyutlarıyla tesirini sürdürüyor. Yatırım, istihdam, üretim, cari fazla üzerine şurası iktisat programımızı uygulamayı sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.

Turizm toparlandı, tarımda güzel bir yıl yaşanıyor, endüstrimiz çalışıyor.

Enflasyondaki yükselişin yükünü bir süre daha omuzlamak zorunda kalacağımız açıktır. Milletimizden biraz daha sabır bekliyoruz.

2023’ün şubat, mart aylarından itibaren enflasyonu tekrar makul ve süratle daha da aşağılara indirebileceğimiz bir düzeye çekmiş olacağız.

Kamunun borçlanma gereksinimi azalmaktadır.

Ek bütçe görüşmelerinde Cumhurbaşkanı ödeneği ile ilgili hususun kanun metninden çıkarılmasını talep ediyorum.

ASGARİ FİYAT AÇIKLAMASI

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığımızdan patron tarafıyla görüşülerek minimum fiyatın yine değerlendirilmesini istedim. Minimum fiyat artışı yapılırken Bakanlığımız, bilhassa muhakkak sayıya kadar işçi çalıştıran patronları gözetecek bir prosedür de geliştirecektir. İnşallah en kısa müddette müjdeli bir haberi paylaşmak istiyoruz.

Amacımız enflasyon oranı kaç olursa olsun hiçbir çalışanımızın ve emeklimizin hayat pahalılığının altında ezilmesine müsaade etmemektir.

“MEMUR MAAŞLARI 8 TEMMUZ’DA ARTIRIMLI ÖDENECEK”

Temmuz ayı memur maaşları, Kurban Bayramı öncesinde 8 Temmuz’da artırımlı haliyle ödenecek.

Yaşlı ve engelli maaşları da bayram öncesi ödenecek.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ

Kurban Bayramı tatili 9 gün olacak. Kurban bayramı tatilini takip eden günler ile 15 Temmuz’u takip eden Çarşamba ve Perşembe günleri idari müsaade sayılacak.

ÖĞRETMENLERE ATAMA MÜJDESİ

Bu yıl için kelam verdiğimiz 20 bin yeni öğretmen ataması ile ilgili süreç önümüzdeki günlerde Ulusal Eğitim Bakanlığımız tarafından başlatılacak.

81 vilayetimizin tamamında belirlenen yurtlarımız, 15 Temmuz-1 Eylül tarihleri ortasında 18-25 yaş ortası evlatlarımızın fiyatsız konaklamalarına açık olacaktır.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*