CHP’ Rafet Zeybek: Antalya’dan konut alan Sudan ve Dominik vatandaşı kadar alım gücü yoksa bu utanç AKP’nindir’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, “2015-2022 yılları ortasında Antalya’da yabancılara satılan konut sayısı nedir? 2015-2022 yılları ortasında Antalya’da yabancılara satılan konut yıllara ve ilçelere nazaran dağılımı nedir? 2015-2022 yılları ortasında Antalya’da yabancılara satılan konutları alanların uyrukları nedir” diye sordu.

İLK SIRADA ALANYA

Murat Kurum, 2015-2022 arasında 46 bin 663 konut yahut işyeri yabancı şahıslara satıldığı cevabını verdi. İlçe olarak en çok satış, 2 bin 275 konut yahut işyeri ile Alanya oldu. Alanya’yı, Konyaaltı, Muratpaşa, Manavgat, Kepez takip etti.

Ülkelere nazaran de en fazla konut yahut işyeri satın alan 12 bin 967 ile Rusya oldu. Rusya’yı 5 bin 18 ile Almanya, 3 bin 985 ile İran, 3 bin 728 ile Kazakistan, 3 bin 328 ile Ukrayna, 2 bin 722 ile Irak takip etti.

“BİZİM VATANDAŞIMIZ HAYALİNİ KURAMIYOR”

Bakan Kurum’un karşılığı üzerine Zeybek, şu yazılı açıklamayı yaptı:

“Turizm başşehri olarak anılan Antalya’mızın 119 farklı ülkeden beşerler tarafından tercih edilmesi aslında bir bakıma kentin bu sıfatı gerçek manada hak ettiğinin en büyük göstergesidir. Ne var ki yabancı komşularımızın mesken sahibi olabildiği kentimizde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bırakın konut satın almayı, bütçelerine nazaran kiralık konut dahi bulamamaktadırlar. Endonezya’dan, Arjantin’den, Etiyopya’dan, Afganistan’dan, neredeyse tüm AB ülkelerinden ve hatta iç savaşın devam ettiği Yemen’den komşularımız var, Türkiye Cumhuriyeti maddelerine uyan, toplum şuuruna sahip ve saygılı tüm yeni komşulara açık ve hoşgörülü bir yerdir Antalya ve insanı. Fakat bu durumun bir diğer noktası ise AKP’nin başkanlık sevdası ile başlayan ekonomik krizin artık günümüzde daha fazla hissedilmesi sonucu artan enflasyonla bu ülke vatandaşlarının konut almak için zorlanmasıdır. Yıllarca amuda ya da özel kesimde çalışmış emekli ikramiyesi ile Antalya’da bir mesken almak isteyen bir vatandaşımız ortalama bir meskenin fakat peşinatını ödeyebilir duruma gelmiştir. Kredi ile mesken alınması durumunda ise maaşının en az 4 katı kadar kredi taksiti ödemesi gereklidir.

“VATANDAŞIN KONUT SIKINTISINI BEŞTEPE’DE, KUPON ARAZİ DÖKÜMÜ ÇIKARTARAK YAPAMAZSINIZ”

Antalya’da ve ülke genelinde mesken fiyatlarının astronomik artışı nedeniyle kiralarda gelir düzeyinin üzerinde artmaktadır. Antalya üzere yabancılarında talep ettiği bir kentte ise ne yazık ki konut kiraları ortalama maaşların çok üzerindedir. Memurların tayin periyodu, üniversite öğrencilerinin kayıt sonrası barınması için ve yeni evlenen çiftlerin yuva kurması için bütçelerine uygun kiralık konut bulmak neredeyse artık imkânsız bir hal almıştır. Vatandaşın en doğal barınma hakkını dahi sağlayamayan AKP iktidarı durumun vahametinin farkında değildir, halktan ve meselelerinden uzaktadır. Vatandaşın konut problemini Beştepe’deki bin odalı saraydan, kupon arazi dökümü çıkartarak yapamazsınız. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Antalya’dan mesken alan Sudan ve Dominik vatandaşı kadar alım gücü yoksa bu utanç AKP’nindir.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*