Buğday fiyatlarını yetersiz bulan çiftçiden ithalat uyarısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı buğday taban fiyatını yetersiz bulan Seyhan Ziraat Odası Lideri Süleyman Girmen, “TMO bu sayılarla yerli üretici yerine çok daha kıymetli fiyatlarla yurtdışından buğday ithal etmek zorunda kalır” dedi.

Seyhan Ziraat Odası Lideri Süleyman Girmen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı buğday taban fiyatı ile Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) prim ölçüsünün yetersiz olduğunu vurguladı.

Erdoğan, TMO’nun sert ekmeklik buğdaya ton başına 6 bin 50 TL alım, 1000 TL prim bedeli olmak üzere 7 bin 50 lira ve arpaya ton başına 5 bin 500 TL alım, 500 TL prim bedeli olmak üzere 6 bin TL ödeme yapacağını duyurmuştu.

Süleyman Girmen, “Çiftçi, bu sayılarla buğday tarımının sürdürülebilirliğini sağlayamaz. TMO, yerli üreticiden buğday alıp stoklara çekemez. Çiftçi zati piyasaya 7 bin liradan buğday veriyor. TMO, bu sayılarla yerli üretici yerine çok daha değerli fiyatlarla yurtdışından buğday ithal etmek zorunda kalır” dedi.

‘HALİHAZIRDA 7 BİN LİRADAN SÜREÇ GÖRÜYOR’

Buğday tarımının sürdürülebilir olabilmesi için çiftçinin para kazanması gerektiğini lisana getiren Girmen, “TMO, buğdayda üretimi sürdürülebilir hale getirmeli ve stok eser çekebilmenin önünü açmalı” dedi.

Halihazırda ton başına 7 bin liradan süreç gören buğdaya 6 bin 50 lira taban fiyat verildiğini kaydeden Girmen, “Çiftçi, TMO’ya satarsa bin lira da prim verilecek. TMO’nun destekleme fiyatı çiftçiden eser almaya yönelik ve buğday üretiminin sürdürülebilir olması gereken bir sayı olmalıydı. Zira TMO, yüksek sayılarla hem buğday üretiminin devamını sağlamalı hem de stoklara eser çekmeli” formunda konuştu.

‘TMO, YERLİ ÜRETİCİYİ DESTEKLEMELİ’

Girmen, “Fiyat dünya borsalarına yakın lakin hem çiftçiye para kazandıracak hem de vatandaşın ucuz ekmek alabilmesine imkan sağlayacak destekleme modelleri hemen devreye sokulmalı” talebinde bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, TMO aracılığıyla şimdiye kadar dünya piyasalarından yüksek fiyata aldığı buğdayı yüzde 50 sübvansiyonla un endüstrisine verdiğini hatırlatan Girmen, “Un endüstrisi de aldığı buğdayı makarna yaparak ihraç ettiğini tez ediyordu. Burada kim desteklenmiş oluyor? Un endüstrisi mi desteklenmiş oluyor çiftçi mi? TMO’nun asli vazifesi çiftçiyi desteklemek olmalıdır. Un sanayicisini desteklemek ikinci planda kalmalıdır” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*