BM: Ukrayna tahıl ihraç edemezse global kıtlık ve göç krizi kapıda

Ukrayna limanlarından tahıl ihracatı yapılamamasının global besin krizini derinleştireceği ihtarları yapılıyor.

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Besin Programı (WFP) Ukrayna limanlarında depolanan tahılların ihraç edilememesinin ”küresel besin güvenliğine açılmış bir savaş” olduğunu belirtti, limanlar açılmazsa ”kıtlık ve mecburî kitlesel göç” yaşanabileceği uyarısı yaptı. BM Genel Merkezi’nde yapılan toplantıda konuşan WFP Yöneticisi David Beasley, ”Başkan Putin size sesleniyorum, şayet bir kalbiniz varsa lütfen bu limanları açın” dedi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise global açlık düzeyinin yeni bir rekora yanlışsız gittiğini ve önemli derecede besin güvensizliği ile karşı karşıya olanların son iki yılda 135 milyondan 276 milyona çıktığını söyledi. 500 binden fazla kişinin kıtlık şartlarında yaşadığına dikkat çeken Guterres, bu oranın 2016’dan beri yüzde 500 arttığını kaydetti.

Ukrayna ve Rusya’nın dünyanın buğday ve arpa muhtaçlığının neredeyse üçte birini ve ay çiçek yağı gereksiniminin yarısını karşıladığını belirten Guterres, Ukrayna limanlarından tahıl ihracatının yine yapılabilmesi için, Rusya, Ukrayna, Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği ile ağır temas içinde olduklarını söz etti. (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*