Bekir Pakdemirli: Zarar eden çiftçi yok!

Bekir Pakdemirli: Zarar eden çiftçi yok!
Bekir Pakdemirli: Zarar eden çiftçi yok!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TBMM’de milletvekillerinin sorularını cevapladı. Bakan Pakdemirli, gübre destekleriyle ilgili konuşurken bu sezon zarar eden çiftçinin olmadığını, olmaması gerektiğini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gübre desteklerini artırdıklarını söyledi. Bu desteklerin yeterli olmadığını, daha fazla vermek istediklerini ifade ederek en önemli şeyin çiftçiye moral ve motivasyon verilmesi olduğunu kaydetti. Bakan Pakdemirli, “Türkiye’de bu sezon itibarıyla ‘ben zarar ettim’ diyen çiftçimiz yok, olmaması gerekir” diye konuştu.

Bakan Pakdemirli, Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını cevapladı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddialarına da cevap veren Pakdemirli, çiftçilerin ekonomik durumuyla ilgili konuştu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Çiftçinin emeğini yere düşürmedik, düşürmeyeceğiz” dediklerini aktardı. Bakan Pakdemirli şöyle konuştu:

“Siz ekip biçmeye devam edin hem Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde hem daha öncesinde sizin emeğinizi yere düşürmedik, düşürmeyeceğiz.” dediklerini aktaran Pakdemirli, “Türkiye’de bu sezon itibarıyla ‘ben zarar ettim’ diyen çiftçimiz yok, olmaması gerekir. Gübre desteklerini artırdık, yeterli mi? Değil. Elimde olsa çok daha fazlasını veririm. Çiftçimize moral ve motivasyon vermek en önemlisi.” 

Pakdemirli, dünyadaki fiyat artışlarına dikkati çekerek, üretici dostu politikalarla hareket ettiklerini kaydetti.

Kılıçdaroğlu’na cevap verdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısındaki sözlerine karşılık veren Pakdemirli, şunları söyledi:

“O güne verdiğimiz fiyat dünya piyasalarının üzerinde bir fiyattı. Kasım ayında benim haziran ayında açıkladığım fiyatı karşılaştırmanız gerekir. Dünya bir pandemi sarmalının içerisinde, burada önemli olan regülasyonu doğru yapmak. Toprak Mahsulleri Ofisimiz de doğru bir regülasyon politikası ile çiftçisini hiç üzmedi, bundan sonra da üzmeyecek merak etmeyin. Maliyetlerin arttığının çok farkındayız, bununla yatıyoruz, bununla kalkıyoruz. Elimizde olan şeyler var, elimizde olmayan şeyler var. Dünyadaki bu emtia fiyatlarının artışı… Çeşitli destekleri açıkladık, açıklıyoruz ve açıklamaya da devam edeceğiz.”

Bakan Pakdemirli, gübrenin karaborsada olduğu iddiası üzerine, “Bunların denetimlerine de devam ediyoruz. Ticaret Bakanlığı olsun biz olalım denetimlere devam ediyoruz. Gelen şikayetlerin hepsini de değerlendiriyoruz…” dedi.

Çiftçilerin finansmanla ilgili sorunlarını hem Tarım Kredi Kooperatifleri hem de Ziraat Bankası ile konuştuklarını vurgulayan Pakdemirli, “Bu alanda biraz daha böyle bir dönemde çiftçimizi nefeslendirmelerini, ihtiyaçlarında işletme kredileri kullandırmaları konusunda da bankalarla da konuşuyoruz.” İfadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*