Bakan Nebati’den ‘dar gelirli’ düzeltmesi: Gelirleri artıracağız

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, artan enflasyon karşısında dar gelirlilerin alım gücünü korumak için ‘yoğun’ efor sarfettiklerini öne sürdü. “Vatandaşlarımızın gelirlerini artırıcı tüm önlemleri hayata geçireceğiz” diyen Nebati, iktisat siyasetlerinin tasarlanma evresinde göz arkası etmedikleri temel mevzulardan birinin de dar ve sabit gelirliler olduğunu söyledi.

‘ENFLASYONLA BÜYÜMEYİ TERCİH ETTİK’ DEMİŞTİ

Bakan Nebati’nin bu açıklamasının, AK Parti’nin Kızılcahamam kampında söylediği aktarılan “Biz bir yol ayrımına gittik. Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik. Yoksa enflasyonu düşürmek için çok sert önlemler alabilirdik. Yüksek faiz artışı yapardık. O vakit üretim dururdu. Kur muhafazalı TL’ye geçerek bir yandan doları frenledik. Öteki yandan üretimi ve büyümeyi tercih ettik. Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar” kelamlarının akabinde gelmesi dikkat çekti.

‘REFAH DÜZEYİNİ ÖNCELEDİK’

Bakan Nebati tenkitlere neden olan bu değerlendirmesinin akabinde toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, iktisat siyasetlerinin temelinin ‘yatırım, üretim, ihracat ve istihdam odaklı büyümeyi sağlamak, yüksek katma bedelli üretimi teşvik ederek ürettikçe büyümek ve büyümenin getirilerini toplumun tüm kesitlerine yansıtmak’ olduğunu söz etti.

İktisat siyasetlerinin tasarlanma evresinde ‘asla’ göz gerisi etmedikleri temel hususlardan birinin de dar ve sabit gelirli vatandaşların gelir seviyesini artırmak, refah düzeyini yükseltmek ve bu doğrultuda gerekli uygulamalarla önlemleri tez formda hayata geçirmek olduğunu anlatan Bakan Nebati, şu açıklamayı yaptı

“Dar ve sabit gelirli vatandaşlarımızı korumak hedefiyle toplumsal dayanaklardan vergi indirimlerine, ziraî dayanaklardan güç sübvansiyonlarına kadar gerekli tüm önlemleri alarak vatandaşlarımızın gelir seviyesini ve refah düzeyini müdafaayı önceliklendirdik.

Uyguladığımız siyasetler ile artan enflasyon karşısında bilhassa gelir düzeyi düşük vatandaşlarımızın alım gücünü korumak için ağır uğraş sarf ediyoruz. Bundan sonraki süreçte de yatırım, üretim, ihracat ve istihdam odaklı sürdürülebilir büyümeyi sağlayarak toplumsal refahı artıracak, emeğin ve alın terinin ne kadar pahalı olduğunun şuuruyla vatandaşlarımızın gelirlerini artırıcı tüm önlemleri hayata geçireceğiz.”

(EKONOMİ SERVİSİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*