Bakan Çavuşoğlu: Bu yıl 300 bini aşkın Sırp turistin ülkemize gelmesini bekliyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç ile gerçekleştirdiği görüşmenin akabinde basın toplantısı düzenledi. Toplantı öncesinde Türkiye ve Sırbistan ortasında Kültür Varlıklarının Yasadışı Trafiği ile Çaba Mutabakatı imzalandı. Anlaşmanı imzalanmasının akabinde konuşan Bakan Çavuşoğlu, Sırbistan temaslarını lisana getirerek, “Önümüzdeki haftalarda sayın Cumhurbaşkanımız da Sırbistan’ı ziyaret etmeyi planlıyor” dedi. Problemli periyotlarda Sırbistan ile ilgilerin geliştirilmesi konusunun tam olduğunu lisana getiren Bakan Çavuşoğlu, “Sırbistan’da konsolosluk ağımız genişliyor. Sırbistan’ın takviyesi ile daha evvel Novi Bazaar’da açılışını yaptık Başkonsolosluğumuzu. Tekrar Niş’te bir konsolosluk ofisi açacağız ki Avrupa’dan Türkiye’ye giden vatandaşlarımız geçerken badire yaşarsa Sırbistan polisi ile birlikte bizim polisimiz yardımcı oluyor. Bu ofise müsaade verdiğiniz için çok çok teşekkür ediyorum” tabirlerini kullandı. Ekonomik ilgilerin de süratle ilerlediğini kaydeden Bakan Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanlarımızın belirlediği 5 milyar dolar ikili ticaret hacmine yanlışsız ilerliyoruz. Bu sene bunun yarısına ulaşacağımıza inanıyoruz. Şu andaki sayılar bunu teyit ediyor. 2021’de ticaret hacmimiz 2 milyar doları aslında geçmişti. Bu yüzde 31’lik artışla amaçlarımıza daha da emin bir formda ilerliyoruz” açıklamasını yaptı.

“YATIRIM ÖLÇÜSÜ 300 MİLYON DOLARA ÇIKTI”

Sırbistan’daki Türk yatırım ölçüsünün arttığını kaydeden Bakan Çavuşoğlu, açıklamasını şu formda sürdürdü:

“Yatırım ölçüsü on yılda 1 milyon dolardan 300 milyon dolara çıktı ve olağan ki Sırbistan kıymetli fırsatlar sunuyor ve firmalarımızı destekliyor, bu inanç ortamında yatırım ölçünün daha da artacağını inanıyorum. Bu dayanaklar için de çok teşekkür ediyoruz. İktisat bağlarımızı daha da geliştirmek için elimizdeki düzenekleri aktif kullanacağız. Ukrayna’daki savaş, dünyadaki güç fiyatlarındaki fahiş artışlar bizi farklı arayışlara da itiyor münasebetiyle daha fazla işbirliği yapmamız lazım. Bu hususta da birlikte çalışacağız, Sırbistan’a her türlü dayanağı büyük olarak güç konusunda vereceğimizi bir sefer daha söylemek isterim.”

“BU YIL 300 BİNİ AŞKIN SIRP TURİSTİN ÜLKEMİZE GELMESİNİ BEKLİYORUZ”

İki ülke ortasındaki turist sayısının karşılıklı olarak artış gösterdiğini lisana getiren Bakan Çavuşoğlu, “Sırbistan’a gelen vatandaşlarımızın sayısı artıyor, Türkiye’ye gelen turist sayısı süratli bir halde artıyor. Bu yıl 300 bini aşkın Sırp turistin ülkemize gelmesini bekliyoruz. Bunu kolaylaştırmak için de birlikte çalışıyoruz. Kısa müddet içinde İçişleri Bakanlarımız çipli kimlikle seyahat düzenlemesinin uygulamaya geçmesi için protokolü imzalayacaklar ve vatandaşlarımız pasaport gereksinim duymadan çipli kimliklerle seyahat edebilecekler. Sırbistan bu manada altıncı ülke olacak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Moldova, Ukrayna, Azerbaycan ve Gürcistan’la nu mutabakatları yürürlüğe koyduk. Sırbistan’ı da hududumuz olmasa da her vakit komşumuz ve dostumuz olarak görüyoruz”

“HEPİMİZİN DİLEĞİ BİR AN EVVEL BU SAVAŞIN SONA ERMESİ”

“Kültürel bağlarımızın güçlendirilmesinde de yarar görüyoruz. Az evvel kültür alanında değerli bir muahedeyi Sayın Başbakan Yardımcısı ve Kültür Bakanı ile imzaladık. Bugün ikili ilgilerimizi yanında Nikola’nın da söylediği üzere bölgesel mevzularda hem karşılıklı bilgilendirmede bulunduk, görüş alışverişinde bulunduk yaptığımız görüşmelerde Bosna-Hersek’teki durumu ele aldık. Bosna-Hersek ve Balkanların istikrar için Sırbistan’ın rolünün çok kıymetli olduğunu görüyoruz ve Türkiye ve Sırbistan olarak bölgenin istikrar için uğraş sarf etmeye devam edeceğiz. Üçlü toplantımızı da gerçekleştirmek istiyoruz. Belgrad-Priştine sürecini biz güçlü bir formda desteklemeye devam edeceğiz. Yaşanan elektrik üzere külfetler da gerekli telkinlerde bulundum. Bölgenin istikrar için niyetlerimizi paylaşacağız. Ukrayna’daki savaş, bunun yankıları ve savaşın sonlandırılması için, ateşkes için sarf ettiğimiz uğraşlar konusunda, tahıl eserlerinin ihracatının önündeki pürüzlerin kaldırılması için BM ile birlikte yaptığımız çalışmalar hususlarında da bugünkü yaptığım görüşmelerde bilgi verdim. Hepimizin dileği bir an evvel bu savaşın sona ermesi. Zira savaşın tesiri dünyanın her yerinde yalnızca yakın coğrafyada değil hissediliyor” açıklamasını yaptı.

KAYNAK: İHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*