AYM’den ‘Ali İsmail Korkmaz’ kararı

Gezi Parkı hareketleri sırasında 2013 yılında Eskişehir’de girdiği bir orta sokakta polis ve birtakım sivillerce dövülerek katledilen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın ailesinin Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı müracaatta karar çıktı.

Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şehap Korkmaz, annesi Emel Korkmaz ile kardeşleri Gürkan Korkmaz, Melike Çakırkaya ve Aylin Taktuk, olaya ait ‘etkili ceza soruşturması yürütülmemesi, öldürülme biçimi ile vefatının öncesi ve sonrasında yaşanan olumsuz gelişmeler sonucunda yakın akrabaların yaşadığı ıstırap nedeniyle hayat hakkı, toplantı ve şov yürüyüşü düzenleme hakkı ile makus muamele yasağının ihlal edildiği’ gerekçesiyle AYM’ye başvurdu.

Gazete Duvar’da yer alan habere nazaran, Anayasa Mahkemesi, müracaatla ilgili ‘Yaşam hakkının ihlal edildiği’, ‘toplantı ve şov yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiği’ ve ‘başvurucuların berbat muamele yasağının kendileri bakamından ihlal edildiğine’ ait argümanlarını ‘kişi bakımından yetkisizlik’ nedeniyle oy birliğiyle kabul edilemez buldu.

TAZMİNAT VE POLİS İÇİN YİNE YARGILAMA

Ancak müracaatçıların, ‘eziyet yasağının ölen yakınları Ali İsmail Korkmaz bakımından ihlal edildiğine’ ait argümanını kabul edilebilir bulan Yüksek Mahkeme, Anayasa’nın 17. Maddesi’nde garanti altına alınan ‘eziyet yasağının maddi ve yordam boyutunun’ ihlal edildiğine oy birliğiyle hükmetti.

Kararın bir örneğinin ‘eziyet yasağının ihlalinin sonuçlarını ortadan kaldırılması için polis memuru Hüseyin Engin için yine yargılama yapılmak üzere Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar veren AYM, yeniden oybirliğiyle Ali İsmail Korkmaz’ın ailesine 67 bin 500 TL tazminat ödenmesine karar verdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*