“Atanamayan öğretmenler pazarcılık yapıyor”

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, Eskişehir’e yapılması planlanan 4’üncü üniversiteye reaksiyon gösterdi. Dünyada birinci 500 üniversite ortasında üniversitemiz olmadığını söz eden Kabukcuoğlu, “Gidin pazarlara, orada atanamayan öğretmenler pazarcılık yapıyor. Siz bu insanları pazarcılık yapsın diye mi okutuyorsunuz?” diye sordu.

Eskişehir’e verilen 4’üncü üniversite muştusuyla ilgili konuşan DÜZGÜN Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, “Önce güzel bir planlama yapmak lazım, milletin gözünü boyamamak lazım. Üniversitelerin kalitesini arttırmak lazım. Dünyada birinci 500 üniversite ortasında bir tane üniversitemiz yok” dedi.

“KALİTELİ BESİNE ULAŞAMIYORUZ”

İYİ Parti Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Ülkede tarımın geldiği noktayı sert bir lisanla eleştiren Kabukcuoğlu, “Çiftçilerimiz çok daha yoksullaştılar.

Girdileri çok fazla oldu. Bunları istedikleri fiyatlara satamadılar. Pandemi periyodunda ve pandemiden sonra yaşadığımız iktisadın rayına oturmadığı, dövizin çok yükseldiği, enflasyonun çok yükseldiği ülkemizde buradan ziyanlı çıkan iki kesim var. Birincisi üreticiler, ikincisi tüketiciler. Kaliteli besine ulaşamıyoruz” tabirlerini kullandı.

“SİZ İNSANLARI PAZARCILIK YAPSIN DİYE Mİ OKUTUYORSUNUZ?”

Eskişehir’e verilen 4’üncü üniversite muştusuyla ilgili konuşan Kabukcuoğlu, “Eskişehir’e bir üniversitenin daha yapılacağını duyduk. Alışılmış ki yatırım uygun bir şeydir, sevinç duyulacak bir şeydir ancak şu daha hoş bir şey; dünyanın rastgele bir yerindeki vatandaş diyebilmeli ki Türkiye’de şöyle bir üniversite var, ben çocuğumu göndereyim orada eğitim görsün. Sayı arttı, 200 oldu, 300 oldu, 400 oldu neye yaradı?

Lise düzeyinde olursa, sen bunlarla ilgili gerekli bir planlama yapmazsan, örneğin 130 bin tane avukatın olursa, 700 bin tane atamayı bekleyen öğretmenin olursa bu çocuk okusa ne olur okumasa ne olur? Gidin pazarlara, orada atanamayan öğretmenler pazarcılık yapıyor. Siz bu insanları pazarcılık yapsın diye mi okutuyorsunuz? Evvel düzgün bir planlama yapmak lazım, milletin gözünü boyamamak lazım. Üniversitelerin kalitesini arttırmak lazım.

Dünyada birinci 500 üniversite ortasında bir tane üniversitemiz yok. Bizde eğitim, hizmet denince anlaşılan yalnızca kantitatif sayı” halinde konuştu.

“BİNAYI DİKİYORSUNUZ, İÇİNE GEREĞİNCE ÖĞRETİM ÜYESİ KOYMUYORSUNUZ”

Yükseköğretim imtihan sonuçlarını ‘facia’ olarak nitelendiren Kabukcuoğlu, şöyle konuştu:

“90 bin küsurdan fazla gencimiz sıfır çekti. Evvel bunlara eğilmemiz lazım. Eskişehir’e bir üniversite daha kuralım ancak evvel şunu yapalım; Eskişehir’de mevcut 3 tane üniversiteyi diyelim ki biz dünyanın birinci 500 üniversitesi içine sokacağız. Daha iddialıysanız birinci 100 üniversitesi içine sokacağız. Biz sizden bunu bekleyelim. Fakat bunu yapmak sıkıntı.

Binayı dikiyorsunuz, içine gereğince öğretim üyesi koymuyorsunuz. Diyelim ki Eskişehir’de 3 tane üniversite vardı, bunlar birinci 500’ün içindeydi, bir tane daha yapılıyor, birinci 500’e bizim bir tane daha üniversitemiz girecek… Biz bununla iftihar edelim. Yoksa bunlar burada okusun, elleri boş çıksın, bir şeye yararı olmasın, çocuklar bedbaht, aileler mutsuz, apayrı bir toplumsal sorun.”

“AKP ÜLKEYİ ENKAZ HALİNE GETİRDİ”

“AKP hükümeti maalesef 20 yıl milletin gözünü boyadı” diyen Kabukcuoğlu, “Biz UYGUN Parti olarak bu eksikliklerin farkındayız. Bu planlamaları hazırladık, bu tahlilleri hazırladık. Gençlerin layık olduğu eğitimi vereceğiz. Onları dünya çapında beşerler olarak yetiştireceğiz. 20 yılın sonunda AKP maalesef Türkiye’yi enkaz haline getirdi. Bunların hepsinin düzeltilmesi lazım.

Biz dev bir ülkeyiz, bizim sorunumuz; kaynakların yerli yerince harcanmaması ve israf, yolsuzluk… Bunlar düzeltildiği vakit kısa bir müddet içerisinde, Türkiye istek ettiğimiz düzeye gelir ve dünyada hak ettiği yeri alır. Biz de başı dik alnı açık bir ülke olarak devam ederiz” sözlerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*