Asbestli gemi bakanlık iptaline karşın İzmir’e ilerliyor

Asbestli olduğu için İzmir’e gelmesi protesto edilen Brezilya donanmasının emekli ettiği Nae Sao Paulo isimli gemi, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın iptal kararına karşın ilerlemeye devam ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Temkinli, ihtiyatlı olmaya devam edeceğiz. Biliyoruz ki onlar emellerinden vazgeçmeyecek. Biz de karşılarında çelik üzere durmaya devam edeceğiz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, TMMOB İzmir Vilayet Uyum Şurası, İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu, DİSK, KESK, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, sendikalar, kent kurulları, sivil toplum kuruluşları ve etraf platformlarından oluşan İzmir Gemi Söküm Uyum Şurası, söküm müsaadesi iptal edilen asbestli gemi Sao Paulo ile ilgili ortak bir basın açıklaması düzenledi.

İzmir Mimarlık Merkezi’nde bugün yapılan basın açıklamasına Gemi Söküm Uyum Konseyi temsilcileriyle birlikte katılan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer gayretin süreceğini söyledi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın geminin Türk karasularına giremeyeceği açıklamasının büyük kazanım olduğunu vurgulayan Lider Soyer, şöyle konuştu:

  • Tüm İzmir halkının büyük hassasiyetle tek yumruk olduğunu biliyoruz. Bunu müdafaaya devam edeceğiz. Temkinli, ihtiyatlı olmaya devam edeceğiz. Biliyoruz ki onlar emellerinden vazgeçmeyecek. Biz de karşılarında çelik üzere durmaya devam edeceğiz.

‘Bakanlık açıklamasını ihtiyatla karşıladık’

İzmir Gemi Söküm Uyum Şurası ismine ise basın açıklamasını TMMOB İzmir Vilayet Uyum Şurası (İKK) Sekreteri Aykut Akdemir okudu:

  • Mücadelemiz güçlenerek devam ederken 26 Ağustos 2022 tarihinde Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından, ‘Tehlikeli Husus Envanter Raporu’nun Bakanlığa sunulmaması’ nedeniyle Nae Sao Paulo gemisi için verilmiş olan kaideli notifikasyon onayının iptal edildiği, geminin Türkiye kara sularına girişine müsaade verilmeyeceği açıklandı.
  • Açıklama, etraf ve halk sıhhatine ziyanlı olan, bilim ve hukuk dışı işlere karşı yürütülen örgütlü çabanın sonucu ortaya çıkmıştır. Lakin bu açıklama, gayret için sonuncu bir sonuç değil, ihtiyatla karşıladığımız bir karardır. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ‘gerekli evrakların sağlanmamış olması’ münasebet gösterilmiştir.

‘GEREKÇE TEMELE DEĞİL HALE İLİŞKİN’

  • Gerekçenin temele değil biçime ait olması, sürecin kesin olarak sonlandırılmadığı manasına gelmektedir. Gemi, hareketine devam etmektedir. Açıklamanın üzerinden yedi gün geçmiştir. İlgili ulusal memleketler arası mevzuata karşıt olarak, eksik-yanlış beyanlarla Brezilya’daki mahkeme kararlarına ve yapılan açıklamaya karşın zehirli gemi seyahatini durdurmamış, hâlâ yoluna devam etmektedir.
  • İhracatçı şirket olan OCEANA şirketine gönderilen 26 Ağustos 2022 tarihli yazışma ile müsaadenin askıya alındığı bilgisi verilerek, geminin seyahatinin Basel Sözleşmesi’ne ters olduğu ve yasadışı hale geldiği belirtilmiş, Brezilya’ya geri dönmesi gerektiği bildirilmiştir. Bu kararla memleketler arası mevzuata nazaran de hukuksuz olduğu beyanı mutlaklaşan gemi için gereğinin yapılması ve geminin Brezilya’ya geri gönderilmesi gerekmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*