Apple Fransa yüzünden geri adım atmak zorunda kaldı

Fransa, ülkenin radyasyon gözlemcisinin (ANFR) tavsiyesi üzerine akıllı telefon satışını durdurdu ancak Cupertino iddiaları reddediyor ve sorumluluğu Avrupa ülkesinin test protokollerine yüklüyor gibi görünüyor.

Bu amaçla Apple, bunun bir güvenlik sorunu olmadığını yineledi ve telefonun küresel radyasyon standartlarıyla uyumlu olarak birçok uluslararası kuruluş tarafından onaylandığını belirtti. Yazılım güncellemesi, bir donanım sorunu olacağından radyasyon düzeylerini ayarlamayacak ancak “Fransız düzenleyiciler tarafından kullanılan protokole uyum sağlayacak.” Öyle görünüyor ki Apple, yazılım yamasının iPhone 12’lerin gelecekteki radyasyon testlerinden geçmesine izin vermek için yeterli olacağını düşünüyor ve “iPhone 12‘nin Fransa’da satışa devam etmesini” sabırsızlıkla beklediğini söylüyor.

Apple Fransa yüzünden geri adım atmak zorunda kaldı

Fransa, düzenlemelerini 2020’de değiştirdi. Belirli bir ekipman kullanılarak radyasyon seviyelerini ve vücut tarafından emilen radyo frekansı enerjisi oranını test ederken, eller gibi ekstremitelerin de dikkate alınması eklendi. Buna Özgül Soğurma Oranı (SAR) adı veriliyor. Ülkede yakın zamanda başlatılan SAR testleri sırasında düzenleyiciler, iPhone 12’lerin gövdesi göz önüne alındığında testi başarıyla geçmesine rağmen telefonu tutarken normal enerji emme seviyelerini aştığını tespit etti.

Fransa, Apple’ın yazılım düzeltmesinin yeterli olması gerektiğini ve bir Fransız basın bülteninde dile getirilen şekilde, yazılım gelir gelmez testlere devam edeceklerini söylüyor. Bu arada şirket, enerjisini üç yıllık iPhone 12‘den iPhone 15’e odaklıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx