3 milyon 243 bin kişi YKS için ter dökecek

Türkiye genelinde 3 milyon 243 bin 409 aday üniversiteli olabilmek için bugün ve yarın imtihana girecek. Baraj puanı kalktığı için aday sayısı rekora ulaştı.

Baraj puanının kaldırılmasıyla birlikte gözler Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) çevrildi. 3 milyon 243 bin 409 aday bugün ve yarın ter dökecek… Geçen seneye nazaran aday sayısı 816 bin 871 kişi artarak YKS’de rekor sayıya ulaşıldı. Uzun bir ortadan sonra öğrenciler, maske zaruriliği olmadan imtihana girecek.  İçerisinde ayrıntılı bilgiler barındıran imtihan giriş evrakı ve kimlik dokümanı denetim edilecek olan adaylar, imtihan binalarına hiçbir teknolojik aygıtı sokamayacak.

TYT MÜHLETİ DE UZATILDI

Bu yıl 135’ten 165 dakikaya yükseltilen imtihanın birinci oturumu olarak bilinen Temel Yeterlilik Testi (TYT) bugün saat 10.00’da başlayacak. Alan Yeterlilik Testi (AYT) yarın saat 10.00’da, Yabancı Lisan Testi (YDT) ise 15.30’da gerçekleşecek. İmtihan saatinden evvel imtihan giriş dokümanlarında yer alan okulda olmaları gereken adaylar, imtihan başlama saati sonrasında içeri alınmayacak.

KİRALAR YÜKSEK DİYE…

Eğitimciler adayların üniversite ve kısım tercihi konusunda çarpıcı bir bahse dikkat çekti. Bilindiği üzere son yıllarda yurt sorunu yaşanıyor, gençler kiraların yüksek fiyatta olmasından ötürü mesken de tutamıyor. Yetkililer bu bahiste, “Adayların mümkün olduğunca ikamet ettikleri kentlerin dışına çıkmama eğiliminde olacaklarını iddia edebiliriz” açıklaması yaptı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*